Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poszukiwania skradzionych pojemników

Data publikacji 08.05.2008

Świętochłowiccy policjanci nadal poszukują dwóch pojemników zawierających kobalt - substancję radioaktywną. Zajmujący się sprawą ustalają szczegółowe okoliczności kradzieży 12 pojemników zawierających substancję radioaktywną – kobalt Co-60 z nieczynnego zakładu metalurgicznego.

Pojemniki stanowiły część urządzeń służących do pomiarów struktury metalu. Pod koniec kwietnia odnaleziono dwa takie pojemniki przy ulicy Sztygarskiej. Dzisiaj dyżurny komendy w Świętochłowicach został poinformowany o odnalezieniu kolejnych ośmiu takich pojemników, które zostały porzucone w rejonie ulicy Sztygarskiej. Jak ustalili funkcjonariusze zajmujący się sprawą pojemniki były w stanie nie naruszonym. Znalezisko zostało przekazane do zabezpieczenia syndykowi likwidowanego zakładu. Policjanci poszukują jeszcze dwóch brakujący pojemników.

W opinii specjalistów obudowa pojemników zapewnia wystarczający poziom bezpieczeństwa i w stanie nienaruszonym nie stanowią one zagrożenia. Natomiast próby wytopienia ołowiu mogą spowodować wydostanie się substancji promieniotwórczej, co może spowodować niebezpieczeństwo otrzymania dawki promieniowania jonizującego. Ponadto, jak ustalili policjanci, zbiorniki z izotopem miały gwarancję użytkowania do 15 lat, a najmłodsze wyprodukowano na początku lat 80 – obecnie nie stwarzają one zagrożenia dla życia.

Osoby, które widziały skradzione pojemniki, bądź wiedzą, gdzie mogą się znajdować obecnie, proszone są o kontakt z najbliższą jednostką Policji, tel. 997 lub 112.

Powrót na górę strony