Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wykroczenia drogowe kierujących "w oku" policyjnego drona

Data publikacji 19.04.2021

Przed weekendem funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie przeprowadzili kolejne działania na drogach. Przy wykorzystaniu drona i przy współpracy z policjantami opolskiej drogówki, mundurowi obserwowali kierujących poruszających się drogą wojewódzką numer 747 biegnącą przez powiat opolski. Z powietrza obserwowali zachowania kierujących i natychmiast reagowali w przypadku niestosowania się do przepisów ruchu drogowego. W ciągu zaledwie dwóch godzin policjanci ujawnili łącznie 7 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami.

Obiektyw kamery drona zarejestrował 6 wykroczeń związanych z nieprawidłowym wyprzedzaniem. Jednym z zatrzymanych, był kierowca ciężarowego Iveco, który jadąc od Osin w kierunku Opola Lubelskiego na łuku drogi wyprzedzał na podwójnej linii ciągłej inny samochód ciężarowy z naczepą.  Jakby tego było mało, 100 metrów dalej ten sam kierowca zaczął wyprzedać na łuku drogi cysternę. Jego niebezpieczne manewry powstrzymał patrol, który otrzymał sygnał od operatorów policyjnego drona rejestrującego te wykroczenia.

Zatrzymany kierujący Iveco w związku z popełnionymi wykroczeniami otrzymał łącznie 10 punktów karnych oraz 400 złotych mandatu.

Policjanci zatrzymali także kierującego audi, który ciągnąc przyczepkę na łuku drogi podjął manewr wyprzedzania busa oraz ciężarówki z naczepą. Jego nieodpowiedzialna jazda zakończyła się dla niego 200 złotowym mandatem i 5 punktami karnymi.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 16.86 MB)

 

Dbanie o bezpieczeństwo w ruchu drogowym to priorytetowe zadanie policjantów drogówki, którzy wykorzystują różne narzędzia. Kontrole prowadzone są statycznie z wykorzystaniem mierników prędkości, dynamicznie dzięki nowoczesnym radiowozom wyposażonym w wideorejestratory, a ostatnio również z wykorzystaniem dronów.

Drony od początku lutego b.r. wspierają pracę policjantów drogówki na terenie naszego województwa. Są nieocenionym narzędziem służącym poprawie bezpieczeństwa. Rejestrują zachowanie nie tylko kierujących pojazdami, ale także pieszych.  W momencie, gdy operator zaobserwuje na kamerze wykroczenie, natychmiast przekazuje informację do  patrolu ruchu drogowego, który podejmuje na drodze interwencję wobec sprawcy.

Takie kontrole przeprowadzane będą cyklicznie na terenie całego województwa.

podkomisarz Anna Kamola

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 819.7 KB)

Powrót na górę strony
Polska Policja