Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Diagnosta niezgodnie z przepisami legalizował tachografy u klientów

Data publikacji 21.04.2021

43-letni ciechanowczanin usłyszał zarzuty za niezgodne z przepisami legalizowanie tachografów u klientów. Na trop procederu wpadli policjanci z Wydziału dw. z Korupcją KWP zs. w Radomiu. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce. Zatrzymanemu mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia.

Od pewnego czasu do policjantów z Wydziału dw. z Korupcją KWP zs. w Radomiu dochodziły sygnały o mieszkańcu Ciechanowa, który z niezgodnej z przepisami legalizacji tachografów w samochodach ciężarowych u klientów zrobił sobie stałe źródło dochodu. Jak ustalili mundurowi, 43-latek działając wbrew ustawie z 2018 roku o tachografach, legalizował urządzenia poza miejscem prowadzania działalności gospodarczej, pobierając opłaty w wysokości 250-300 zł. Działalność taka jest nielegalna, ponieważ legalizacja musi odbywać się na odcinku pomiarowym spełniającym wysokie normy dokładności pomiaru. Jest to tzw. baza drogowa, która musi posiadać odpowiednią ekspertyzę wydaną przez Główny Urząd Miar w Warszawie.

Kilka dni temu policjanci postanowili sprawdzić informacje. Ustalili, że mężczyzna ma przeprowadzić legalizację na terenie powiatu makowskiego. Wspólnie z inspektorami z warszawskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Radomiu sprawdzono ciężarowego mana, którego tachograf zalegalizował 43-latek na jednej z posesji. Przypuszczenia mundurowych potwierdzili inspektorzy WITD. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do najbliższej jednostki Policji.

Jak ustalono, od stycznia ubiegłego roku mężczyzna wykonał 1864 sprawdzenia tachografów, z czego ok. 1500 wykonał poza miejscem prowadzenia działalności gospodarczej, poświadczając nieprawdę, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce. Zatrzymanemu mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia. Wobec 43-latka zastosowano dozór policyjny, poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju oraz powstrzymania się od dalszej działalności gospodarczej. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Zespół Prasowy KWP

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 16.44 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony