Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przygotuj się do wyjazdu do pracy za granicą

Data publikacji 08.05.2008

W ostatnim czasie wiele osób podjęło decyzję o wyjeździe za granicę. Jedni wyjeżdżają aby zarobić pieniądze, nauczyć się języka, inni aby zmienić swoje życie lub przeżyć ciekawą przygodę. Taka poważna decyzja wymaga odpowiedniego przygotowania, aby później za granica uniknąć przykrych sutuacji.

Osoby wyjeżdżające znajdują oferty pracy poprzez informacje od rodziny, znajomych, urzędy pracy lub czytając ogłoszenia. Są i tacy, którzy wyjeżdżają w ciemno licząc, że na miejscu coś się znajdzie. Podjęcie pracy daleko od domu to poważny krok i wymaga przemyślanej decyzji oraz odpowiedniego przygotowania. Dlatego wcześniej trzeba poznać obyczaje panujące w danym kraju. Im więcej wiesz, tym łatwiej Ci będzie przystosować się do panujących tam warunków. I nic Cię nie zdziwi ani nie zaskoczy.

Musimy też zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie tam na nas czekają, A mogą być one różne, np.:
- można zostać zmuszonym do wykonywania czynności, o których nie było mowy we wcześniejszej umowie, także do pracy w „seks biznesie”.
- można zostać oszukanym przez pracodawcę- praca nielegalna to ryzyko, że pracodawca nie wypłaci należnych pieniędzy, nie będzie przestrzegał praw pracowniczych, może szantażować i straszyć Policją.
- ze względu na nieznajomość lub słabą znajomość języka, nie można właściwie się porozumiewać i wyegzekwować swoich praw, a także zwrócić się o pomoc.

Do wyjazdu należy się więc odpowiednio przygotować, aby uchronić się przed nieprzyjemnymi sytuacjami.

Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada” zaleca:
1. Sprawdź ważność swego paszportu.
2. Zbierz wszelkie potrzebne pozwolenia oraz dokumenty potwierdzające Twoje kwalifikacje.
3. Ubezpiecz się (formularz potwierdzający, że jesteś ubezpieczony znajdziesz na stronie NFZ).
4. Sprawdź, czy pośrednik działa legalnie (strona internetowa KRAZ- Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia).
5. Upewnij się, że Twój pracodawca istnieje (poproś o adres, numer telefonu- skontaktuj się).
6. Dowiedz się, na jaką pomoc możesz liczyć ze strony pośrednika w razie kłopotów w pracy, poproś o zobowiązanie na piśmie.
7. Podpisując umowę, żądaj jej w języku polskim. Zanim podpiszesz dokładnie przeczytaj. Jeżeli czegoś nie wiesz- zapytaj.
8. Jeżeli dajesz pośrednikowi pieniądze zawsze żądaj pokwitowania.
9. Zrób ksero dokumentów, które zabierasz (paszport, wizę, dowód osobisty, pozwolenia, umowę o pracę- I ZOSTAW JE BLISKIM!).
10. KONIECZNIE zostaw rodzinie adres pracodawcy, numery telefonów, nazwiska i adresy osób, z którymi wyjeżdżasz.
11. Ustal z bliskimi częstotliwość kontaktów oraz hasło, którym się posłużysz w razie kłopotów (np. przekaż pozdrowienia dla kogoś, kto nie istnieje).

Tak przygotowany nie zapomnij, aby ze sobą zabrać adres i numer telefonu do najbliższego konsulatu, nie ambasady. Znajdziesz je na stronie WWW.msz.gov.pl

W razie kłopotów konsul może:
- w przypadku zgubienia paszportu wystawić tymczasowy na powrót do kraju,
- pośredniczyć w skontaktowaniu się z rodziną w Polsce,
- w uzasadnionych przypadkach udzielić pomocy finansowej na powrót do kraju,
- w razie aresztowania na prośbę tej osoby może powiadomić rodzinę,
- wystąpić do miejscowych władz w celu uzyskania informacji o przyczynach zatrzymania, czasie jego trwania a także o możliwościach zwolnienia,
- dostarczyć listę adwokatów,
- odwiedzać osobę zatrzymaną w więzieniu, bądź utrzymywać z nią kontakt,
- w razie śmierci obywatela polskiego za granicą konsul służy pomocą przy załatwieniu formalności oraz powiadamia rodzinę.

Należy zabrać ze sobą słownik lub rozmówki, telefon z aktywnym roamingiem, pieniądze- zapas na „czarną godzinę”.

Pamiętaj!
Twoje dokumenty ( paszport, dowód osobisty) należą do Ciebie i nikt nie ma prawa ich odebrać. Nawet, jeśli utraciłeś dokumenty masz prawo skorzystać z pomocy konsula, policji czy służb socjalnych.

Powrót na górę strony