Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ocalić od zapomnienia

Data publikacji 29.04.2021

Dzisiaj w Szczecinie odbyły się uroczystości posadzenia „Dębów Pamięci” dla uhonorowania funkcjonariuszy Policji Państwowej ś.p.: Bronisława Zołotara, Ludwika Jana Berskiego oraz Waleriana Wawrzkiewicza, zamordowanych w 1940 roku w Zbrodni Katyńskiej.

Program „Katyń…ocalić od zapomnienia” służy uczczeniu zamordowanych przez NKWD w 1940 r. bohaterów i przywróceniu ich sylwetek zbiorowej pamięci poprzez posadzenie „Dębów Pamięci”. Każdy Dąb upamiętnia konkretną ofiarę Zbrodni Katyńskiej – jedno drzewo, to jedno nazwisko. Dąb to długowieczna roślina, drzewo - symbol, pomnik. Symbolizuje siłę, wytrzymałość i mądrość.

W dzisiejszej uroczystości podzielonej na trzy części, w każdym symbolicznym sadzeniu drzewka uczestniczyły rodziny zamordowanych funkcjonariuszy, ich dzieci i wnuki czcząc pamięć swoich bliskich.

Pierwsza część odbyła się na terenie Komisariatu Policji w Szczecin Dąbie. Drzewo posadzone zostało dla uhonorowania pamięci Bronisława Zołotara. Był funkcjonariuszem Policji Państwowej w Wilnie. W 1939 r. został aresztowany i był jeńcem w obozie w Ostaszkowie. Zamordowany 1940 roku i pogrzebany w Miednoje. Miał 30 lat.

Kolejna z uroczystości odbyła się na dziedzińcu Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Posadzony „Dąb Pamięci” został poświęcony aspirantowi Policji Państwowej Ludwikowi Janowi Berskiemu zabitemu w 1940 roku w Twerze i pochowanemu w Miednoje. Był żołnierzem Legionów Polskich. Odznaczony Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918 -1921, Medalem Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości i odznaką najlepszego strzelca. Komendant PP w Uściu Biskupim. Od 1934 r. komendant Posterunku w Korolówce (powiat borszczowski). Zamordowany w wieku 44 lat.

Ostatnia uroczystość z okazji posadzenia „Dębu Pamięci” odbyła się przy ul. Wernyhory w Szczecinie. Posadzenie drzewka nastąpiło dla uhonorowania przodownika Policji Państwowej Waleriana Wawrzynkiewicza. Pracował na posterunkach w województwie lwowskim, następnie we Lwowie jako pracownik biurowy w stopniu przodownika. Aresztowany 11 listopada w 1939 roku. Rok później w wieku 49 lat został zabity w Bykowni.

W uroczystościach udział wzięli: Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie nadinsp. Tomasz Trawiński, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Paweł Skubisz, Dyrektor Regionalnych Lasów Państwowych w Szczecinie Andrzej Szelążek, Prezes Stowarzyszenia „Katyń” w Szczecinie Jolanta Turlińska-Kępys, insp. Potr Makuch Komendant Miejski Policji w Szczecinie oraz Kapelan Zachodniopomorskiej Policji ks. prałat Piotr Kordula.

ZP KWP

Opis filmu: Tablica Pamięci

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 46.17 MB)

Powrót na górę strony