Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejni zatrzymani za wyłudzanie kredytów

Data publikacji 09.05.2008

Wrocławscy policjanci zatrzymali kolejne dwie osoby, podejrzane o wyłudzenia kredytów, w jednym z wrocławskich banków. Zatrzymane małżeństwo wyłudziło 345 tys. zł, za które kupiono nieruchomości, należące do nieuczciwego pośrednika finansowego. Do tej sprawy zatrzymanych zostało już 26 osób. Jak ustalili policjanci sprawcy w ciągu kilku miesięcy wyłudzili ponad 30 kredytów na łączną kwotę blisko 3 mln zł.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej we Wrocławiu zatrzymali kobietę i mężczyznę, podejrzanych o wyłudzenie kredytu. Są to kolejne zatrzymane do sprawy nad którą wrocławscy policjanci pracują od pewnego czasu.

Na początku kwietnia br. zatrzymani zostali zatrzymani m. in. mężczyzna zajmujący się pośrednictwem finansowym oraz były pracownik jednego z większych wrocławskich banków. 37-letni mężczyzna zajmujący się pośrednictwem finansowym wyszukiwał osoby zadłużone w różnych instytucjach. Oferował im pomoc w szybkim załatwieniu kredytu. Prefabrykował dokumenty potrzebne do uzyskania takiego kredytu m.in. zaświadczenia o zatrudnieniu, zarobkach czy też deklaracje podatkowe. Następnie razem z nimi szedł do drugiego z zatrzymanych mężczyzn, wówczas jeszcze pracownika banku, gdzie zawierano umowy kredytowe. Wysokość wyłudzonych w ten sposób kredytów to kwoty 15 tys. do 500 tys. zł.

W przypadku zatrzymanego małżeństwa sytuacja wyglądał podobnie. Jak ustalili funkcjonariusze zainteresowane kredytem bankowym małżeństwo skontaktowało się z pośrednikiem finansowym. Nieuczciwy pośrednik przygotował sfałszowane dokumenty tj. zaświadczenia o zatrudnieniu i deklaracje podatkowe. Na podstawie tych dokumentów małżeństwo wyłudziło kredyt w jednym z wrocławskich banków w wysokości 345 tys. zł. Uzyskane w ten sposób pieniądze zostały przeznaczone na zakup nieruchomości, należącej do 37-letniego pośrednika finansowego.

Za wyłudzenie kredytu grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. W obecnie prowadzonej sprawie funkcjonariusze zatrzymali już 26 osób. Łącznie sprawcy, wykorzystując ten mechanizm działania, wyłudzili ponad 30 kredytów na kwotę nie mniejszą niż 3 mln zł. Policjanci przewidują w tej sprawie kolejne zatrzymania.
Powrót na górę strony