Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Hołd dla weterana. Na grobie zapalono znicze

Data publikacji 18.05.2021

Policjanci z żarskiej komendy wraz z uczestnikami ,,Motocyklowego Rajdu Weteranów " zapalili znicze na grobie podkomisarza Andrzeja Bulera- policjanta, który zginął na misji w Bośni i Hercegowinie.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa to polskie święto obchodzone 29 maja. Ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku.  W związku ze zbliżającymi się obchodami tego święta, Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa realizuje projekt ,,Motocyklowy Rajd Weteranów ". Jego ideą jest odwiedzenie przez motocyklistów do dnia 29 maja grobów poległych na misjach zagranicznych
żołnierzy, policjantów i f-sza SOP, w całej Polsce.

W poniedziałek (17 maja ) uczestnicy rajdu pojawili się w Żarach. Wspólnie z policjantami z żarskiej komendy odwiedzili grób podkomisarza Andrzeja Bulera, na którym zapalili znicze.  To wspaniała inicjatywa  dzięki, której pamięć po poległym nie zaginie.
Podkomisarz Andrzej Buler służbę pełnił miedzy innymi w żarskiej komendzie. Od 1992 roku był trzykrotnie delegowany do grupy policyjnej polskiego kontyngentu sił pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych w byłej Jugosławii. Oddany służbie, wykazywał się odwagą godną podziwu i opanowaniem w dramatycznych sytuacjach. Uczestniczył w negocjacjach pomiędzy walczącymi stronami. Narażając życie, pod ogniem snajperów, ułatwił wymianę jeńców wojennych, uchodźców i osób wysiedlonych. Zorganizował ewakuację 110 studentów zagranicznych z Sarajewa w najbardziej trudnych i niebezpiecznych warunkach. W dniu 17.09.1997 roku, wykonując obowiązki służbowe na terenie Bośni-Hercegowiny, poniósł śmierć w katastrofie helikoptera ONZ.

Za poświęcenie, ofiarność i odwagę odznaczony był  dwukrotnie brązowym medalem ONZ za służbę w oddziale ochrony ONZ (unprofor) oraz wyróżnieniem dowódcy i listem pochwalnym komisarza wojskowego. Ponadto był odznaczony medalem "za zasługi dla obronności kraju" i "złotym krzyżem zasługi".

 

komisarz Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach

  • Podkomisarz Andrzej Buler
  • Policjanci składający znicz na grobie weterana
  • Policjanci salutujący na grobie weterana
  • Posterunek honorowy wojska
  • Policjant ruchu drogowego kierujący kolumną motocyklistów
Powrót na górę strony