Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Mundurowe braterstwo krwi” - akcja honorowego oddawania krwi

Data publikacji 19.05.2021

Ludzkie życie nie ma swojej ceny. Czasami, aby je uratować wystarczy bezinteresowna pomoc drugiego człowieka. „Mundurowe braterstwo krwi” - pod taką nazwą Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, wspólnie z Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów w Rzeszowie, zorganizowała honorowe oddawanie krwi. Podkarpaccy policjanci, pracownicy Policji, wspólnie z funkcjonariuszami straży pożarnej i straży granicznej, przedstawicielami służby więziennej i żołnierzami, podzielili się tym bezcennym darem. Podczas dzisiejszej akcji - srebrnym i brązowym odznaczeniem, wyróżnionych zostało dwoje funkcjonariuszy - honorowych dawców krwi.

Honorowe krwiodawstwo, to nie tylko wspaniała idea, jest to przede wszystkim metoda, dzięki której można uratować ludzkie życie. Każdy z nas jest źródłem tego wspaniałego leku. Oddając go bezinteresownie, wspieramy lekarzy w ich codziennej walce o życie drugiego człowieka. Mając na względzie to, że z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na krew, zwłaszcza w obecnej sytuacji i tym razem zarówno podkarpaccy policjanci, pracownicy Policji, jaki i ich koledzy ze służby więziennej, straży granicznej, straży pożarnej oraz żołnierze, postanowili wesprzeć tą szlachetną inicjatywę i podzielić się bezcennym darem.

Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie wspólnie z Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów w Rzeszowie, zorganizowali akcję honorowego oddawania krwi pod nazwą „Mundurowe braterstwo krwi”. Jest ona jednym ze sposobów pokazania, jak ważna jest pomoc drugiemu człowiekowi i jak ważne jest oddawanie krwi, która jest bezcennym lekarstwem na wagę życia.

Dziś rano, przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie stanął "krwiobus"  - mobilny punkt pobrań. Jak zawsze krwiodawcy mogli liczyć na troskliwą opiekę personelu z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Wszyscy stosując się do zaleceń sanitarnych, cierpliwie czekali na swoją kolej.

Dzisiejszy dzień, był także doskonałą okazją do tego, by wyróżnić dwoje honorowych dawców krwi. Odznaczenia przyznane przez Podkarpacki Oddział Okręgowy PCK, odebrali w obecności Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Dariusza Matusiaka, Ewy Zawilińskiej Dyrektor RCKiK w Rzeszowie, płk. Dariusza Słoty Dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz asp. sztab. Pawła Rejmana Prezesa Klubu Honorowych Dawców Krwi przy KMP w Rzeszowie.

Srebrne Odznaczenie otrzymał st. sierż. Mateusz Zając, który do tej pory oddał blisko 17 litrów krwi. Funkcjonariusz jest również zasłużonym honorowym dawcą krwi Polskiego Czerwonego Krzyża  II stopnia.

Brązowe Odznaczenie otrzymała sierż. szt. Patrycja Stecko, także policjantka, która na co dzień pełni służbę w komendzie miejskiej. Jest honorowym dawcą krwi Polskiego Czerwonego Krzyża  III stopnia. Funkcjonariuszka oddała blisko 7 litrów krwi.

Podkarpaccy policjanci już wiele razy udowodnili, że potrafią pomagać i angażują się w różnego rodzaju przedsięwzięcia. W przeciągu ostatnich trzech lat Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, czterokrotnie zorganizowała honorowe oddawanie krwi z udziałem krwiobusa. Funkcjonariusze oraz pracownicy Policji, do tej pory, oddali łącznie blisko 42 litry krwi (w 2019 r. - 27 l., 2020 r. - 15 l.). Podarowali innym najcenniejszy prezent jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi - swoją krew. 

W ramach dzisiejszej akcji 45 osób oddało ponad 20 litrów tego bezcennego daru.

 • Policjanci oczekują na rejestrację przed krwiobusem
 • Przedstawiciele służb mundurowych oczekują na rejestrację przed krwiobusem. Na pierwszym planie zaparkowane przed komendą motocykle i kabriolet, w tle po prawej krwiobus.
 • Policjanci i przedstawiciele służb mundurowych w kolejce przed krwiobusem.
 • Policjanci stojący w kolejce przed krwiobusem.
 • Policjanci przed krwiobusem.
 • Przedstawiciele służb mundurowych stoją przed krwiobusem. W środku Ewa Zawilińska Dyrektor RCKiK w Rzeszowie oraz Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Dariusz Matusiak.
 • Odznaczeni funkcjonariusze - honorowi dawcy krwi stoją przed krwiobusem. W środku Ewa Zawilińska Dyrektor RCKiK w Rzeszowie, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Dariusz Matusiak oraz asp. sztab. Paweł Rejman Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi przy KMP w Rzeszowie.
 • Funkcjonariusz straży pożarnej siedzi na fotelu w krwiobusie - podczas oddawania krwi.
 • Policjant siedzący na fotelu w krowiobusie w trakcie oddawania krwi.
 • Umundurowani policjanci podczas oddawania krwi. Po lewej w bliższym planie funkcjonariusz na fotelu, po prawej w tle drugi z policjantów oraz pielęgniarz.
 • Policjant siedzący na fotelu w krowiobusie w trakcie oddawania krwi.
 • Umundurowani policjanci podczas oddawania krwi w krwiobusie. Po lewej w bliższym planie funkcjonariusz na fotelu, po prawej w tle drugi z policjantów.
 • Po lewej wyróżnieni policjanci, po prawej Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Dariusz Matusiak. Zdjęcie w gabinecie komendanta.
 • Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Dariusz Matusiak w swoim gabinecie.
 • Wyróżnieni policjanci odbierają gratulacje od asp. sztab. Pawła Rejmana Prezesa Klubu Honorowych Dawców Krwi przy KMP w Rzeszowie.
 • Wyróżnieni policjanci odbierają gratulacje od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Dariusza Matusiaka. Zdjęcie w gabinecie komendanta.
 • Po prawej Ewa Zawilińska Dyrektor RCKiK w Rzeszowie, po lewej płk. Dariusz Słota Dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zdjęcie w gabinecie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie.
 • Po lewej wyróżnieni policjanci odbierają gratulacje od Ewy Zawilińskiej Dyrektor RCKiK w Rzeszowie, w tle Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Dariusz Matusiak. Zdjęcie w gabinecie komendanta.

Opis filmu: Film wideo, deskrypcja filmu w załączniku do artykułu

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.82 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony