Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pięć osób usłyszało zarzuty w związku z wyłudzeniem ponad 1,2 miliona zł środków unijnych

Data publikacji 24.05.2021

Policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie zatrzymali pięć osób, które mają związek ze sprawą wyłudzenia środków z funduszy unijnych. Wartość wyłudzonego mienia przekracza 1,2 miliona złotych. Dwóch podejrzanych sąd aresztował na 3 miesiące.

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zatrzymali na terenie województwa wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego czterech mężczyzn i jedną kobietę, przedsiębiorców z branży handlowej. To efekt śledztwa, jakie prowadzone jest  pod nadzorem Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów.

Jak ustalono, podejrzani, w okresie od stycznia 2017 r. do lipca 2018 r. poprzez przedłożenie nierzetelnych i poświadczających nieprawdę dokumentów, doprowadzili Warmińsko-Mazurską Agencję Rozwoju Regionalnego w Olsztynie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości 1 254 000 złotych oraz usiłowali wyłudzić fundusze w wysokości blisko 850 tys. złotych na szkodę Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Podejrzani usłyszeli prokuratorskie zarzuty. 45-letni mieszkaniec Wielkopolski oraz 33-latek z województwa zachodniopomorskiego usłyszeli zarzuty wyłudzenia oraz usiłowania wyłudzenia środków pochodzących z funduszy europejskich na kwotę sięgającą 2,1 mln złotych. Natomiast dwaj mężczyźni w wieku 43 i 35 lat oraz 42-letnia kobieta, mieszkańcy województwa wielkopolskiego, będą odpowiadać za fałszerstwo intelektualne przy wystawianiu faktur VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wystawiali poświadczające nieprawdę dokumenty potwierdzające obrót specjalistycznymi urządzeniami do produkcji elementów linii technologicznych, które miały być dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.   

Policjanci podczas przeszukania w miejscach zamieszkania zatrzymanych na poczet przyszłych kar zabezpieczyli mienie.

Sąd Rejonowy w Rzeszowie, wobec dwóch podejrzanych, 45 i 33-latka, zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Natomiast troje pozostałych podejrzanych  zostało objętych policyjnym dozorem i zakazem opuszczania kraju.

(KWP w Rzeszowie / mw)

Powrót na górę strony