Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Hołd dla Rotmistrza Witolda Pileckiego w 73. rocznicę jego śmierci

Data publikacji 26.05.2021

We wtorek /25 maja/ obchodziliśmy 73. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego – bohatera, który był świadectwem miłości do Ojczyzny. Pamięć o zamordowanym Rotmistrzu jest zatem naszym obowiązkiem. Oddając mu hołd, oddajemy cześć wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę. W tym ważnym dniu hołd Rotmistrzowi oddał szef lubuskich stróżów prawa- inspektor Jarosław Pasterski.

Dokonania Rotmistrza, Jego historia, zawsze wynikały z poczucia obowiązku i miłości do ojczyzny. Był człowiekiem niezwykłych cnót, bohaterem oddanym sprawom Polski. Historia rotmistrza znana jest głównie z jego dokonań wojskowych takich jak udział w kampanii wrześniowej, dobrowolne poddanie się aresztowaniu i umieszczeniu w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz, gdzie spędził niemal trzy lata, ucieczkę z obozu, udział w Powstaniu Warszawskim, tworzenie i udział tajnych organizacjach dążących do odzyskania niepodległości. 25 maja 1948 roku o godzinie 21.30, strzałem w tył głowy wykonano wyrok śmierci na Rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Miejsce pochówku utajniono, a rodzinie nie wydano jego ciała.

Hołd dla Rotmistrza Pileckiego

Sygnały dochodzące z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa oraz ze szpitali wskazują, że nadal brakuje krwi. Od kilku lat akcja zbiórki organizowana była także 1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ale z uwagi na trzecią falę pandemii w tym roku została przełożona. Dlatego Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak zdecydował, by zorganizować ją w rocznicę śmierci Rotmistrza Pileckiego. Ze względu na ograniczenia związane z wciąż istniejącą pandemią chętni do oddawania krwi wcześniej zgłosili chęć jej oddania. Tradycyjnie już całe przedsięwzięcie obsługiwało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze. W akcję tę włączył się również reprezentujący wszystkich lubuskich stróżów prawa- Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim inspektor Jarosław Pasterski, który regularnie zasila potrzebujących w ten życiodajny płyn. Ale i regularnie bierze udział w przedsięwzięciach poświęconym naszym narodowym bohaterom oddając im cześć. O godzinie 21:30 Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim inspektor Jarosław Pasterski wraz z przedstawicielami innych służb mundurowych oraz Wojewodą Lubuskim Władysławem Dajczakiem i zaproszonymi delegacjami, na znak pamięci, złożył kwiaty pod pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Uroczyste odsłonięcie pomnika płk. Witolda Pileckiego odbyło się 17 września 2018 roku. Widnieje na nim napis „Dobrowolny więzień Auschwitz, uczestnik wojny z Bolszewikami, żołnierz walczący z okupacją niemiecką i sowiecką, zamordowany przez komunistów, uznany za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi II Wojny Światowej”.

Cześć i chwała Bohaterom !

 

Opracował: podinspektor Marcin Maludy

Rzecznik Lubuskiej Policji

podkomisarz Maciej Kimet

  • Pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego.
  • Policjant wypełnia formularz.
  • Policjant podczas rejestracji w krwiobusie.
  • Policjant podczas oddawania krwi.
  • Żołnierz, a w tle pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego.
  • Przedstawiciele służb mundurowych przed pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego.
  • Wojewoda Lubuski składa kwiaty przed pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego.
  • Przedstawiciele władz samorządowych przed pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego.
  • Żołnierze przy pomniku Rotmistrza Witolda Pileckiego.
  • Znicze przed pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Powrót na górę strony