Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci znaleźli kolejne miejsce nielegalnego demontażu pojazdów i zatrzymali dwie osoby

Data publikacji 22.06.2021

Lęborscy kryminalni wspólnie z funkcjonariuszami Pomorskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Słupsku i funkcjonariuszami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska znaleźli kolejne miejsce nielegalnego demontażu samochodów na terenie powiatu lęborskiego. Policjanci znaleźli 62 samochody w trakcie rozbiórki i zabezpieczyli kilkadziesiąt kart pojazdów, dowodów rejestracyjnych oraz umów sprzedaży również tzw. in blanco. Za składowanie, usuwanie lub przerabianie niebezpiecznych dla środowiska odpadów bez wymaganego zezwolenia grozi 5 lat pozbawienia wolności i kara administracyjna w wysokości nawet 500 tysięcy złotych.

Policjanci z Lęborka zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej ustalili, że na terenie gminy Nowa Wieś Lęborska może dochodzić do nielegalnego demontażu pojazdów. W miniony piątek, 18.06.br., mundurowi przeprowadzili wspólne działania z funkcjonariuszami Pomorskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Słupsku oraz z funkcjonariuszami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska ze Słupska.

Funkcjonariusze na terenie prywatnej posesji w gminie Nowa Wieś Lęborska ujawnili 62 wycofane z eksploatacji samochody, które były rozbierane na części. Znaleźli też i zabezpieczyli kilkadziesiąt kart pojazdów i dowodów rejestracyjnych, a także umowy sprzedaży pojazdów „in blanco”, czyli zawierające tylko podpis.

W trakcie sprawdzania składowanych pojazdów funkcjonariusze Urzędu Celno - Skarbowego ujawnili 7 pojazdów, które nie miały opłaconych opłat celnych tj. akcyzy, wymaganej po sprowadzeniu auta z zagranicy.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że najemca tego terenu nie posiada zezwolenia na prowadzenie tego typu działalności, a miejsce demontażu nie jest do tego przystosowane. To stanowi zagrożenie dla środowiska, gdyż powstałe w wyniku demontażu odpady i zużyte płyny eksploatacyjne mogą wsiąkać w głębsze warstwy gruntu, powodując zanieczyszczenie gleby i wód gruntowych.

Ponadto w trakcie przeszukania właściciela posesji znaleziono środki odurzające - susz marihuany.

Policjanci zatrzymali dwie osoby oraz zabezpieczyli na miejscu ślady i dowody, które będą szczegółowo sprawdzane i analizowane w trakcie prowadzonego postępowania.

Składowanie, usuwanie lub przerabianie odpadów w sposób zagrażający środowisku jest zagrożone karą 5 lat pozbawienia wolności i karą administracyjną w wysokości od 15 000 do 500 000 złotych. Posiadanie narkotyków zagrożone jest karą więzienia do 3 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Gdańsku / mw)

  • policjanci, funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Słupsku z funkcjonariuszami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska ze Słupska sprawdzają dokumentację
  • funkcjonariusze zaglądają do samochodów
  • policjanci, funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Słupsku z funkcjonariuszami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska ze Słupska sprawdzają auto
Powrót na górę strony