Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci przerwali oszustwo nigeryjskie

Data publikacji 23.06.2021

Policjanci z wydziału kryminalnego rzeszowskiej komendy zapobiegli utracie kilkunastu tysięcy złotych. Funkcjonariusze przerwali tzw. oszustwo nigeryjskie. Mieszkanka województwa podkarpackiego, na jednym z portali, nawiązała kontakt z mężczyzną podającym się za inżyniera pracującego na statku. Za wartościową przesyłkę jaką rzekomo nadał, miała opłacić cło.

Wczoraj, 22.06.2021 r., policjanci z wydziału kryminalnego uzyskali informację, że w jednym z banków w Rzeszowie, znajduje się kobieta, która najprawdopodobniej padła ofiarą tzw. oszustwa nigeryjskiego. Na miejscu policjanci zastali 50-latkę w trakcie realizacji przelewu środków na zagraniczne konto. Miały one pokryć cło za cenną przesyłkę nadaną przez poznanego w sieci mężczyznę. 

Jak ustalili policjanci, pokrzywdzona odpowiedziała w mediach społecznościowych na propozycję nawiązania kontaktu z mężczyzną, na którą się zgodziła. Nieznajomy podawał się za inżyniera pracującego na statku. Po kilku tygodniach mężczyzna zaproponował spotkanie oraz przesłanie bardzo wartościowej paczki. Przesyłka wymagała jednak dokonania opłaty. Kobieta uwierzyła oszustowi i przesłała na wskazane przez niego konto bankowe znaczną kwotę. Wczorajsza interwencja funkcjonariuszy zapobiegła kolejnemu przelewowi. Miał on pokryć cło za przesyłkę.

Funkcjonariusze wyjaśnili pokrzywdzonej, że została oszukana, a sposób działania sprawcy to tzw. oszustwo nigeryjskie. Policjanci zajmują się teraz dalszym wyjaśnieniem sprawy.

Oszustwo nigeryjskie - to przestępstwo popełniane za pośrednictwem mediów społecznościowych, polegające na nawiązaniu kontaktu i zmanipulowaniu ofiary. Po wzbudzeniu zaufania, sympatii lub uczucia, oszuści zazwyczaj pod legendą przekazania dużych środków finansowych, wartościowych przedmiotów, obietnicy spotkania i trwałego związku, wyłudzają od pokrzywdzonych pieniądze, często w znacznych kwotach. Po ich przekazaniu zrywają kontakt.

Na co zwrócić uwagę aby nie paść ofiarą „oszustów nigeryjskich”. Poniżej znajdują się przykłady kilku tzw. legend, którymi posługują się oszuści:

  • zostaliśmy wybrani na pomocnika w odzyskaniu pieniędzy przez uchodźcę politycznego np. z kontynentu afrykańskiego, za co otrzymamy wielomilionową gratyfikację, możemy być pewni, że jest to oszustwo;
  • zostaliśmy zwycięzcami zagranicznej loterii, w której nie braliśmy udziału, możemy być pewni, że to oszustwo, taką informację należy potraktować jako spam i od razu usunąć;
  • otrzymaliśmy niespodziewanie wielomilionowy spadek po nieznanym krewnym, możemy być pewni, że jest to oszustwo;
  • za przekazanie nam ogromnej kwoty pieniędzy, ktoś żąda od nas opłat manipulacyjnych (opłacania prawników, certyfikatów), to również oszustwo, wystarczy odpisać, że opłaty te mogą zostać potrącone z kwoty, którą mamy otrzymać;
  • obiecane spotkanie lub związek wymaga zainwestowania własnych środków z powodu równych nieoczekiwanych perturbacji.

Policjanci przypominają aby z ograniczonym zaufaniem podchodzić do propozycji nawiązania znajomości z nieznajomymi osobami, składanymi za pośrednictwem mediów społecznościowych.

(KWP w Rzeszowie / mw)

Powrót na górę strony