Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja „Bezpieczny przejazd kolejowy” w powiecie krakowskim

Data publikacji 25.06.2021

Wspólna akcja Komendy Powiatowej Policji w Krakowie i PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w Krakowie pn. „Bezpieczny przejazd kolejowy” została przeprowadzona przy przejeździe kolejowym w Pisarach. Celem propagowania akcji było podnoszenie świadomości kierowców na temat zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach.

To już kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii „Bezpieczny przejazd kolejowy” organizowanej przez Polskie Linie Kolejowe. Akcja profilaktyczna ma zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo — drogowych. Jak co roku, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie włączyli się w akcję i wspólnie z pracownikami PKP PLK S.A. w Krakowie propagowali bezpieczne zachowania przy przejeździe kolejowym na terenie powiatu krakowskiego.

Działania zostały przeprowadzone dzisiaj (28 czerwca br.) na terenie gminy Zabierzów, w okolicy przejazdu kolejowego w Pisarach. Policjanci wspólnie z pracownikami PKP PLK S.A. zatrzymywali kierujących i wręczali im ulotki oraz gadżety związane z „bezpiecznym przejazdem kolejowym”, a także przekazali kilka cennych porad dotyczących bezpiecznego zachowania właśnie w tego typu miejscach. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem wśród społeczności lokalnej.Już planowane są kolejne takie działania przy innych przejazdach kolejowych na terenie naszego powiatu.

Przyczyną zdarzeń drogowych na przejazdach kolejowych jest często ignorowanie przepisów o ruchu drogowym i próba pokonania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem mimo znaków „STOP” i sygnalizacji ostrzegawczej, omijanie zamkniętych półrogatek, a nawet przejeżdżanie pod zamykającymi się szlabanami. Dlatego apelujemy o rozsądek i szczególną ostrożność podczas przemieszania się przez przejazdy kolejowe.


Wskazówki i fakty dotyczące bezpieczeństwa:

  • Pociągi mają zawsze pierwszeństwo przejazdu w stosunku do pojazdów ratunkowych, uprzywilejowanych, samochodów i pieszych.
  •  Pociąg jest szerszy od rozstawu szyn około 1 metra z każdej strony. Jest to szczególnie ważne dla pieszych, którzy powinni zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów.
  •  Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach, a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej.
  •  Dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek, wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu. Pociąg jest zawsze bliżej i porusza się szybciej, niż myślisz.
  •  Nie wolno chodzić po torach, jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. W momencie, gdy maszynista widzi osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym lub pojazd na torach jest już za późno. Droga hamowania pociągu może wynieść nawet do 2 km, czyli mniej więcej tyle, co długość 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Pociągi nie mogą się zatrzymać na tyle szybko, aby uniknąć kolizji.
  •  Jeżeli widać jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej (tory, rozjazdy) zawsze trzeba zakładać, że są one eksploatowane, nawet jeśli pozornie wyglądają na opuszczone.
  •  Pamiętaj, aby przekraczać tory kolejowe tylko na wyznaczonych przejściach lub przejazdach, przestrzegać wszystkich znaków ostrzegawczych i znajdujących się tam sygnałów.
  •  Bądź czujny na terenie kolejowym. Nie czytaj, nie miej słuchawek w uszach, które mogą zagłuszać odgłosy zbliżającego się pociągu; elementy infrastruktury kolejowej nie są miejscem do zabawy lub wypoczynku.
Powrót na górę strony