Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nazywa się Jawol i wspiera bytowskich policjantów w służbie

Data publikacji 30.06.2021

Owczarek niemiecki o imieniu Jawol już od prawie 7 lat wspiera bytowskich policjantów w wykonywaniu czynności służbowych. Jest to pies patrolowo-tropiący. Jego czuły nos pomógł niejednokrotnie mundurowym w zatrzymaniu przestępców. Opiekunem czworonoga jest aspirant Michał Gwiździel.

Bytowskich policjantów od prawie siedmiu lat w codziennej służbie wspiera owczarek niemiecki o imieniu Jawol. Wraz ze swoim przewodnikiem aspirantem Michałem Gwiździelem w 2015 roku szkolili się wspólnie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Od tego czasu współpracowali razem w zabezpieczeniu ponad 100 meczów oraz uczestniczyli w prawie 90 tropieniach. By osiągnąć dobrą skuteczność w działaniach, „partnerzy” Ci systematycznie muszą się doszkalać. Umiejętności psa służbowego okazały się bardzo skuteczne m.in. w przypadku pościgu pieszego za dwoma uczestnikami kolizji z radiowozem, którzy porzucili swój pojazd. Owczarek dzięki znakomitemu węchowi wytropił niemal natychmiast obu, pomimo tego, że jeden z nich schował się w bagnie oraz zasłonił się gałęziami i trawą.

Psy w policji odgrywają bardzo ważną rolę. Ze względu na dobrze rozwinięty zmysł węchu wykorzystywane są podczas wielu różnych działań policyjnych. Biorą udział w tropieniu sprawców przestępstw, poszukiwaniach osób zaginionych oraz wykrywania narkotyków czy materiałów wybuchowych. Ponadto uczestniczą również w zabezpieczaniu imprezach masowych i festynach plenerowych. Podczas spotkań z mieszkańcami czworonogi prezentują wówczas swoje umiejętności, a policjanci edukują dzieci i dorosłych na temat tego rodzaju służby oraz właściwej opieki nad zwierzętami.

(KWP w Gdańsku / mw)

Powrót na górę strony