Zlikwidowana linia produkcyjna metaamfetaminy i zarzuty za posiadanie broni palnej i materiałów wybuchowych
Wspólne działania kryminalnych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i Wrocławiu oraz policjantów z Lubina doprowadziły do zatrzymania trzech mężczyzn zajmujących się produkcją metamfetaminy. W jednym z lubińskich garaży zlikwidowana została pełna linia produkcyjna tego narkotyku. Ponadto w miejscach zamieszkania mężczyzn zabezpieczono 7 jednostek broni palnej, amunicję oraz materiały wybuchowe. Wobec wszystkich zatrzymanych sąd zastosował tymczasowy areszt. Za wytwarzanie znacznych ilości narkotyków grozi do 15 lat pozbawienia wolności.
Ujawnienie działającej w powiecie lubińskim (na Dolnym Śląsku) laboratorium zajmującego się produkcją metaamfetaminy to efekt operacyjnych ustaleń kryminalnych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie zajmujących się zwalczaniem przestępczości narkotykowej. Wspólna realizacja lubelskich i wrocławskich kryminalnych oraz policjantów z Lubina doprowadziła do ujawnienia na jednej z lubińskich ulic garażu, gdzie „pełną parą” pracowała linia produkcyjna metaamfetaminy.
Pomieszczenie było specjalnie przystosowane do produkcji narkotyku. Na miejscu zabezpieczono wszystkie elementy linii produkcyjnej - działającą aparaturę, gotowy produkt w ilości ponad tysiąc porcji handlowych metaamfetaminy oraz szereg innych substancji, prekursorów i odczynników służących do produkcji narkotyków. Podczas policyjnych działań, w pogotowiu byli również strażacy, gdyż chemiczne środki stosowane przy produkcji narkotyków w każdej chwili mogły grozić wybuchem.
Do sprawy zatrzymanych zostało trzech mężczyzn: 35 – letniego mieszkańca powiatu lubińskiego, 35 – letniego mieszkańca Legnicy i 50 – letniego mieszkańca powiatu średzkiego.
Ponadto w wyniku przeszukania miejsca zamieszkania 35-latka z Legnicy, kryminalni zabezpieczyli 7 sztuk broni palnej, m.in. karabin i pistolet maszynowy, a także ponad 460 sztuk amunicji. Kolejne przeszukanie, tym razem w miejscu zamieszkania lubinianina, doprowadziły mundurowych do ujawnienia i zabezpieczenia materiałów wybuchowych w postaci lasek dynamitu.
Pracujący nad sprawą śledczy zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie trzem podejrzanym zarzutów związanych z wytwarzaniem narkotyków, posiadania przyrządów służących do ich nielegalnej produkcji, a także posiadania znacznej ilości środków psychotropowych. Dodatkowo, legniczanin będzie odpowiadał za nielegalne posiadanie broni i amunicji, a jego kolega z powiatu lubińskiego odpowie przed sądem za nielegalne posiadanie materiałów wybuchowych Na wniosek prokuratury sąd zastosował wobec mężczyzn środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Za wytwarzanie znacznych ilości narkotyków podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.
podkom. Anna Kamola
asp. szt. Sylwia Serafin