Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szajka oszustów kredytowych rozbita

Data publikacji 14.05.2008

Katowiccy policjanci zatrzymali kolejne dwie osoby, podejrzane o usiłowanie wyłudzania kredytu hipotecznego w wysokości 4 mln złotych w jednym z katowickich banków. Tym razem zatrzymano organizatorów przestępczego procederu: 41-letniego mieszkańca Krakowa i jego wspólniczkę. Wcześniej policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali w związku z tą sprawą 5 osób. Wszystkim podejrzanym grozi kara do 8 lat więzienia.

Jak wynika z ustaleń pracujących nad tą sprawą funkcjonariuszy w październiku 2006 roku dwaj mężczyźni złożyli w banku wniosek o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości w miejscowości Zaborze koło Częstochowy. Na ich nazwiska była również sporządzona umowa zakupu nieruchomości. Obaj podejrzani, którzy jak się okazało byli tylko figurantami w tej transakcji i mieli dostać od organizatorów procederu gratyfikacje finansowe zostali zatrzymani. Prowadzone w tej sprawie śledztwo po kilkunastu miesiącach przyniosło kolejne efekty. Policjanci ustalili dane personalne osób, które zaplanowały przestępstwo i przygotowały wszystkie dokumenty potrzebne do uzyskanie kredytu. W ręce stróżów prawa wpadło kolejnych trzech podejrzanych. Wśród nich był mężczyzna, który znacząco zawyżył wartość szacunkową nieruchomości wyceniając ją na 4mln złotych. Zatrzymanie kolejnych przestępców było już tylko kwestią czasu.

Zatrzymany 41-letni mieszkaniec Krakowa, który wczoraj został tymczasowo aresztowany i jego wspólniczka, która dzisiaj została objęta policyjnym dozorem to najprawdopodobniej ostatni członkowie przestępczej szajki oszustów. W całej sprawie katowiccy policjanci zatrzymali 7 osób, z których 5 zostało tymczasowo aresztowanych, a wobec dwóch zastosowano poręczenie majątkowe i policyjny dozór.

Wszystkim podejrzanym grozi kara do 8 lat więzienia.
Powrót na górę strony