Słupsk: Pożegnanie policjantów Jednostki Specjalnej - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Słupsk: Pożegnanie policjantów Jednostki Specjalnej

Kolejna grupa 115 policjantów wyjedzie do Kosowa, by pełnić służbę w misji pokojowej Organizacji Narodów Zjednoczonych.

25 listopada w Szkole Policji w Słupsku odbyło się uroczyste pożegnanie funkcjonariuszy, którzy na początku grudnia rozpoczną służbę w Jednostce Specjalnej Polskiej Policji stacjonującej w Kosovskiej Mitrovicy.

W skład Jednostki wchodzą policjanci o różnych specjalnościach (m.in. antyterroryści, policjanci z oddziałów prewencji, lekarz, a także specjaliści ds. informatyki, łączności i transportu). Ich służba na Bałkanach będzie trwała pół roku - zastąpią swoich kolegów przebywających tam od czerwca. Jednostką dowodzi kom. Dariusz Bonk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Po raz pierwszy policjanci Jednostki Specjalnej Polskiej Policji wyjechali do Kosowa jesienią 2000 roku. Służbę w Jednostce pełniło dotychczas ponad 1000 funkcjonariuszy - wśród nich 25 policjantek.

Udział w misji pokojowej jest szczególnym rodzajem policyjnej służby - pełniona poza granicami kraju, w specyficznych i niebezpiecznych warunkach - wymaga odpowiednich predyspozycji i przygotowania. Wszyscy funkcjonariusze przeszli wcześniej postępowanie kwalifikacyjne oraz szkolenie w słupskiej Szkole Policji. Przed wyjazdem do Kosowa poziom przygotowania i wyszkolenia jednostki ocenili przedstawiciele Departamentu Operacji Pokojowych ONZ z Nowego Jorku.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Ludwik Dorn skierował do policjantów Jednostki Specjalnej Polskiej Policji list, w którym napisał m.in.: (.) Uczestniczyć będziecie w misji, której celem jest niesienie pomocy narodom i ludziom żyjącym na obszarach nękanych ciągle różnorodnymi konfliktami. Społeczność międzynarodowa oczekuje, że będziecie tam gwarantem poszanowania wolności i praw człowieka oraz umacniania tworzących się demokratycznych struktur państwowości. Pamiętajcie, że na misji w Kosowie reprezentujecie Polskę. Pamiętajcie też, że pokój na Bałkanach to jeden z celów strategicznych Organizacji Narodów Zjednoczonych, której jesteście reprezentantami (...)

W pożegnaniu Jednostki uczestniczyli m.in.: komendant główny Policji Marek Bieńkowski, prezydent Słupska Maciej Kobyliński, przewodnicząca Rady Miasta Słupska Anna Bogucka-Skowrońska.

Komendant główny Policji wręczył dowódcy Jednostki flagę państwową, która będzie powiewała nad polskim obozem w Kosowskiej Mitrovicy.

Polscy policjanci uczestniczą w misjach pokojowych od 1992 roku. Obecnie pełnią służbę w Bośni i Hercegowinie, Gruzji, Kosowie, Liberii, Macedonii oraz Sudanie. Byli też w Tadżykistanie, Iraku, Albanii i Jordanii, gdzie szkolili policjantów irackich.

Podczas pełnienia służby na misjach pokojowych śmierć poniosło dwóch policjantów, a osiemnastu zostało rannych.

Powrót na górę strony
Polska Policja