Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lekarze zatrzymani za łapówki

Data publikacji 15.05.2008

17 osób podejrzanych o przestępstwa korupcyjne zatrzymali policjanci z Poznania. Wśród zatrzymanych jest dwóch lekarzy, którzy za łapówki wydawali zainteresowanym zaświadczenia lekarskie niezgodne z faktycznym stanem zdrowia. Lekarze "tworzyli" dokumentację, która umożliwiała otrzymanie renty, przystąpienie do egzaminów na prawo jazdy lub zdobycie kwalifikacji zawodowych. Grozi im do 10 lat więzienia.

Kilkudziesięciu funkcjonariuszy z poznańskiej komendy biorących udział w akcji wkroczyło wcześnie rano równocześnie do mieszkań wszystkich podejrzanych. Policjanci zatrzymali 17 osób. 
Trzon grupy stanowiło dwóch lekarzy, którzy za łapówki fałszowali dokumentację medyczną wystawiając nieprawdziwe zaświadczenia i zwolnienia lekarskie. Kolejnymi zatrzymanymi są osoby, które pośredniczyły w "załatwieniu" sprawy z lekarzami lub osobiście wręczały pieniądze w zamian za wystawienie odpowiedniego dokumentu. W gronie tym znaleźli się między innymi dwaj instruktorzy nauki jazdy.


Jak wykazało policyjne śledztwo, medycy od kwietnia do lipca 2007 roku "tworzyli" zainteresowanym pacjentom dokumentację medyczną. Historię choroby uzupełniali zwolnieniami lekarskimi, które nie były zgodne z faktycznym stanem zdrowia. Tak spreparowane dokumenty w odpowiednim czasie wykorzystywane były do ubiegania się o rentę, bądź przystąpienia do egzaminów na prawo jazdy lub zdobycia kwalifikacji np. do pracy. na wysokościach.


Śledczy wykazali również, że jedną z przestępczych praktyk lekarzy, było wystawianie zwolnień lekarskich dla zainteresowanego bez jego udziału, czym potwierdzał nieprawdę o stanie jego zdrowia, a co niejednokrotnie wykorzystywane było do wyłudzenia zasiłku chorobowego z ZUS-u. Wystawienie "lewego" zaświadczenia kosztowało od 50 do150 złotych. Przypadków takich było kilkadziesiąt.


Zatrzymanie wszystkich podejrzanych jest wynikiem czteromiesięcznego śledztwa prowadzonego przez policjantów z KWP w Poznaniu i prokuraturę w Pile. Sprawa ma charakter rozwojowy i w najbliższym czasie śledczy pracujący nad nią przewidują kolejne zatrzymania.

Nagranie audio Mówi sierż. Agnieszka Hamelusz z wydziału prasowego KGP

Pobierz plik Mówi sierż. Agnieszka Hamelusz z wydziału prasowego KGP (format mp3 - rozmiar 1.45 MB)


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 975.91 KB)

Powrót na górę strony