Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Potrącił policjantów, bo chcieli skontrolować samochód, w którym przewoził nielegalny tytoń

Data publikacji 02.08.2021

Przewoził samochodem ponad 100 kg nielegalnego tytoniu. Gdy został zatrzymany do kontroli drogowej, w obawie że jego nielegalny proceder wyjdzie na jaw, w trakcie interwencji potrącił samochodem policjantów. Teraz odpowie nie tylko za przestępstwo skarbowe, ale także za czynną napaść na funkcjonariuszy, za co grozi mu do 10 lat więzienia.

28 lipca br. po południu, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego pełniąc służbę na drogach powiatu nowosądeckiego, w Zabrzeży zatrzymali do kontroli drogowej kierującego mercedesem. Na początku kontrola przebiegała spokojnie, ale gdy kierowca usłyszał od policjanta, aby wyszedł z samochodu, nagle uruchomił silnik i włączył wsteczny bieg gwałtownie cofając. Funkcjonariusz, widząc, że mężczyzna chce odjechać, próbował przez otwarte okno wyjąć kluczyki ze stacyjki, jednakże został pociągnięty przez rozpędzony samochód. Uciekający potrącił także drugiego policjanta  stojącego przy kontrolowanym pojeździe. Po przejechaniu kilkudziesięciu metrów samochód uderzył w przydrożny znak drogowy, wtedy też kierowca został obezwładniony i zatrzymany przez interweniujących policjantów. Ranni funkcjonariusze zostali przewiezieni do szpitala, na szczęście ich obrażenia nie są poważne.

64-letni mieszkaniec gminy Chełmiec trafił do policyjnej celi w sądeckiej komendzie, był trzeźwy. Jak się okazało, jego zachowanie najprawdopodobniej było spowodowane obawą odkrycia przez policjantów w trakcie kontroli drogowej jego nielegalnego procederu, ponieważ w samochodzie  policjanci workach znaleźli ponad 100 kg tytoniu. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego oszacowano na kwotę blisko 120 tys. zł.

30 lipca br. 64-letni mieszkaniec gminy Chełmiec został przewieziony do Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu, gdzie usłyszał zarzuty dokonania czynnej napaści na interweniujących policjantów (art. 223 kk.) oraz przewożenia wyrobów akcyzowych stanowiących przedmiot czynu zabronionego (art. 65 kks.). Ponadto Prokurator Rejonowy w Nowym Sączu zastosował wobec sprawcy środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Za czynną napaść na funkcjonariusza Policji grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Natomiast za przewożenie wyrobów akcyzowych nieoznaczonych znakami akcyzy wysoka grzywna

(KWP w Krakowie / kp)

Powrót na górę strony