Podsumowanie policyjnego zabezpieczenia 27. Pol’and’Rock Festival
Tegoroczny „Pol’and’Rock” Festival odbył się w nowej odsłonie na lotnisku Makowice – Płoty, w dniach 29 - 31 lipca. Choć miejsce i kwestie organizacyjne były w tej edycji inne, to bezpieczeństwo podczas wydarzenia było niezmiennie priorytetem.
Zachodniopomorscy policjanci, wspierani przez funkcjonariuszy z Komendy Głównej Policji i z innych województw, dbali o bezpieczny przebieg tego wydarzenia. Od momentu ogłoszenia decyzji o lokalizacji festiwalu współdziałaliśmy z innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, w tym z Państwową Strażą Pożarną, Żandarmerią Wojskową, Strażą Ochrony Kolei, Inspekcją Transportu Drogowego, Państwową Inspekcją Sanitarną, Krajową Administracją Skarbową, Strażą Leśną. Wypracowano optymalne rozwiązania mające służyć odpowiedniemu zabezpieczeniu imprezy.
W trosce o zapewnienie możliwości bezpośredniego kontaktu w trakcie festiwalu z Policją uruchomiony został Posterunek Polowy Policji w Płotach oraz Punkt Informacyjno – Profilaktyczny bezpośrednio przy festiwalu. W sprawdzaniu okolicy policjantom pomagał śmigłowiec z KWP w Szczecinie, a także drony.
Ważnym obszarem objętym policyjnym nadzorem było bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ponieważ uczestnicy festiwalu dojeżdżali na teren imprezy własnymi pojazdami, transportem zbiorowym, a także pieszo. Funkcjonariusze ruchu drogowego kierowali ruchem i przeprowadzali kontrole pojazdów. Kluczowe były dni poprzedzające festiwal i dzień po jego zakończeniu, kiedy natężenie ruchu było największe. Samych sprawdzeń trzeźwości kierujących pojazdami przeprowadzono blisko 5 tysięcy. Dzięki temu uniemożliwiliśmy dalszą jazdę 2 kierującym po alkoholu i 1 po zażyciu środka odurzającego.
Na dzień przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo przeprowadziły sprawdzenie procedur reagowania w sytuacji zaistniałego wypadku drogowego i wykrycia pakunku z niebezpiecznymi materiałami. W działaniach brał udział się Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Szczecinie.
W trakcie trwającej 6 dni operacji, nasi funkcjonariusze 24 godziny na dobę dbali o bezpieczeństwo w rejonie festiwalu oraz w najbliższej okolicy. W tym okresie odnotowaliśmy 25 przestępstw (głównie to posiadanie środków odurzających i naruszenie zakazu lotów). Na wniosek Policji, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, wprowadziła zakaz wykonywania lotów (z ściśle uregulowanymi wyjątkami) nad wyznaczonym terenem festiwalu i wokół niego. 4 osoby złamały ten zakaz (w trzech wypadkach dronami, jedna osoba latając paralotnią) i w związku z tym usłyszały zarzut z art.212 ustawy Prawo lotnicze.
Ponadto w omawianym okresie zarejestrowaliśmy 247 wykroczeń.
Na zakończenie działań dowódca operacji insp. Ryszard Gan - I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie podziękował wszystkim policjantom w nią zaangażowanym. Zachodniopomorskich funkcjonariuszy wspierali mundurowi z terenu kraju, w tym z oddziałów prewencji z Katowic, Opola, Kielc i Łodzi, a także policjanci ruchu drogowego z Bydgoszczy, Gorzowa Wielkopolskiego, Poznania, Wrocławia i innych służb.
zespół prasowy KWP w Szczecinie
materiał wideo: Biuro Komunikacji Społecznej KGP
Pliki do pobrania
-
Deskrypcja do filmu
15.33 KB