Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Postaw na bezpieczeństwo w domu i poza domem

Data publikacji 02.08.2021

Choć lipiec i sierpień to czas wakacyjnych urlopów i wyjazdów, część z nas upalne miesiące spędzać będzie w miejscu zamieszkania. Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są również dzieci i młodzież. Zadbajmy o to, by nic nie zepsuło nam wakacyjnego humoru. Postawmy na bezpieczeństwo w domu i poza domem!

  • Rodzicu, pamiętaj, że urlop nie zwalnia z odpowiedzialności za bezpieczeństwo Twoich pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu.
  • Rozmawiajmy z dziećmi o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku w domu, zwracajmy uwagę, by nie wychylały się przez okna czy barierki balkonu. Nie pozostawiajmy również niebezpiecznych narzędzi, leków czy detergentów w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
  • Uczulmy nasze pociechy na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami. Przypominajmy o tym, by nie rozmawiały z obcymi, również online, nie przyjmowały od nich słodyczy, drobnych upominków czy pieniędzy, by nie podawały im adresu zamieszkania i nie wpuszczały nikogo nieznajomego do domu podczas nieobecności rodziców czy opiekunów.
  • Nauczmy dzieci, by zawsze informowały rodziców i opiekunów, z kim i gdzie będą się bawiły poza domem. Zainteresujmy się, z kim najmłodsi spędzają wolny czas. Wakacje dla młodych osób stanowią również czas na zawieranie nowych znajomości i nowe doznania. Edukujmy nasze dzieci na temat szkodliwości sięgania po różnego rodzaju używki.
  • Nie dajmy szans włamywaczom. Pamiętajmy, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych oraz poprosić sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekowała się domem/mieszkaniem, wyjęła ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki.  
  • W razie wypadku w domu czy poza domem, starajmy się zachować zimną krew i zadzwońmy na numer 112.

(Biuro Prewencji KGP)

infografika. Wersja dostępna cyfrowo w załączniku

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony