Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

POLICYJNY DRON ZAREJESTROWAŁ WYPADEK DROGOWY

Data publikacji 18.08.2021

Od pewnego czasu lubuscy policjanci ruchu drogowego strzegą bezpieczeństwa kierowców i pieszych także z nieba. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego drona, funkcjonariusze jeszcze skuteczniej mogą zwalczać drogowych piratów. Ten specjalistyczny sprzęt w rękach doświadczonych policjantów może oznaczać tylko jedno – coraz większe bezpieczeństwo na drogach regionu.

W trosce o zapewnianie bezpieczeństwa wszystkim podróżnym, lubuscy policjanci wykorzystują wiele specjalistycznych urządzeń i pojazdów. Są to między innymi nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami, szybkie motocykle, nowoczesne urządzenia służące do mierzenia prędkości i stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, a od kilku miesięcy także drony. Bezzałogowe statki powietrzne zostały po raz pierwszy wykorzystane przez lubuskich policjantów wiosna tego roku, realizując działania poświęcone bezpieczeństwu niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dzięki posiadającej 30-krotny zoom kamerze, zamontowanej do drona, mundurowi z powietrza mogli dokładnie dostrzec niebezpieczne zachowania kierowców jak i pieszych.

Tym razem dron wykorzystany był w działaniach prowadzonych w powiecie krośnieńskim. Był pomocny w ujawnianiu wielu nieprawidłowości, którymi wykazywali się zmotoryzowani. Łącznie policjanci zdyscyplinowali 35 kierowców. Ponadto oko kamery bezzałogowego statku powietrznego zarejestrowało zdarzenie drogowe. W nim kierująca osobowym audi nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu i uderzyła w busa jadącego drogą krajową. Ten jeszcze delikatnie uderzył w oczekujący na wjazd na droge krajową osobowy volkswagen. Zarówno kierująca audi jak i kierujący fiatem ducato byli trzeźwi. Bardzo groźnie wyglądające zdarzenie z uwagi na obrażenia kobiety zakwalifikowane zostało jako wypadek drogowy. Pokazuje to w sposób jednoznaczny, jak chwila braku koncentracji lub ignorowania znaków może skutkować na drodze.

Policyjny dron wylądował ale zbyt długiej przerwy od pracy miał nie będzie. Za chwilę sterowany przez policjantów będzie wykorzystywany w innym regionie lubuskiego. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo kierowców i pieszych

 

Opracował: podinspektor Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim

  • Osobowe audi rozbite na skrzyżowaniu
  • Wypadek drogowy zarejestrowany z drona
  • Uszkodzony w wyniku wypadku fiat ducato
  • Samochody na drodze po zdarzeniu drogowym

Film Video_1.mp4

Pobierz plik Video_1.mp4 (format mp4 - rozmiar 14.37 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony