Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie działań "Gimbus"

Data publikacji 16.05.2008

Warmińsko-mazurscy policjanci podsumowali działania Gimbus. Przez trzy dni funkcjonariusze kontrolowali autobusy, którymi przewożone są dzieci i młodzież. Policjanci sprawdzali m.in. trzeźwość kierowców, ich czas pracy oraz stan techniczny pojazdów.

Od poniedziałku policjanci ruchu drogowego warmińsko- mazurskiej policji na drogach regionu prowadzili działania kontrolne pod hasłem "Gimbus". Ich celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży nie tylko podczas przewozów autobusami szkolnymi do miejsc nauki, ale także pełne bezpieczeństwo podczas wycieczek oraz innych wyjazdów organizowanych przez placówki szkolne. W tych dniach policjanci regionu szczególną uwagę zwracali na trzeźwość oraz czas pracy kierowców. Funkcjonariusze sprawdzali, czy kierowca ma przy sobie wszystkie wymagane dokumenty, czy dobry jest stan techniczny pojazdu. Policjanci szczególną uwagę zwracali na te układy, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pasażerów, w szczególności hamulce i układ kierowniczy. Funkcjonariusze sprawdzali obowiązkowe wyposażenie pojazdu oraz właściwe oznakowanie autobusów szkolnych.

Funkcjonariusze biorący udział w kilkudniowych działaniach bacznie przyglądali się również liczbie przewożonych pasażerów w gimbusach. Badali też, czy kierowcy autobusów nie przekraczają dozwolonej prędkości.

W sumie policjanci skontrolowali około 290 pojazdów przeznaczonych do przewozu dzieci i młodzieży. Funkcjonariusze ujawnili 22 nieprawidłowości dotyczące stanu technicznego i wyposażenia pojazdu. Były to przede wszystkim niesprawne układy hamulcowe oraz zewnętrzne oświetlenie, nadmiernie zużyte bieżniki opon, wycieki płynów. W jednym przypadku pojazd nie posiadał aktualnych badań technicznych.

W związku z ujawnionymi nieprawidłowościami policjanci zatrzymali 14 dowodów rejestracyjnych, 8 kierowców zostało ukaranych mandatami. Wobec jednego zostanie skierowany wniosek do sądu grodzkiego.

Wart podkreślenia jest fakt, że podczas przeprowadzonych działań policjanci nie zatrzymali ani jednego nietrzeźwego kierowcy Gimbusa. W każdym pojeździe nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży czuwał opiekun.

Powrót na górę strony