Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

MEDAL STULECIA POWROTU POMORZA I KUJAW DO WOLNEJ POLSKI

Data publikacji 02.09.2021

Uroczyście zakończyły się obchody stulecia przyłączenia Pomorza i Kujaw do wolnej Polski. Najbardziej zasłużonym w krzewieniu pamięci o tamtych wydarzeniach oraz organizatorom zeszłorocznych wydarzeń okolicznościowe medale wręczyli wczoraj (1 września) w toruńskim Teatrze im. Wilama Horzycy Przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i Marszałek Piotr Całbecki. Wśród osób i instytucji, które Medal Stulecia Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski otrzymały znalazł się Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy nadinsp. Piotr Leciejewski.

- Nie byłoby Kujaw i Pomorza w wolnej Polsce, gdyby nie odważna wieloletnia praca organizacji patriotycznych, bohaterska postawa żołnierzy, mądrość polityków, którzy potrafili postawić dobro Rzeczypospolitej ponad prywatne interesy - mówił marszałek Piotr Całbecki w Golubiu- Dobrzyniu w 2020 roku, podczas uroczystości setnej rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do macierzy.

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska stała się niepodległym państwem. Mieszkańcy Pomorza i Kujaw Zachodnich musieli jednak jeszcze przez czternaście miesięcy czekać na wolność, odzyskując ją ostatecznie w styczniu 1920 roku. Obchody stulecia tych wydarzeń zwieńczyła wczorajsza uroczystość. Pamiątkowy Medal Stulecia Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski otrzymały osoby zasłużone dla idei upamiętniania powrotu Kujaw i Pomorza do macierzy oraz m.in. przedstawiciele zaangażowanych w organizacji zeszłorocznych obchodów gmin, instytucji mundurowych, organizacji kombatanckich i społeczno-kulturalnych, a także szkół i uczelni. Medalem tym uhonorowano Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy. Odznaczenie odebrał Szef kujawsko-pomorskich policjantów nadinsp. Piotr Leciejewski.

Zdjęcia z uroczystości dzięki uprzejmości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

 

 

 

  • Widok na medal leżący na stole
  • Widok na medal leżący na stole
  • Widok na medal leżący na stole i i kartę z opisem medalu
  • Chór na scenie.
  • Komendant Policji odbiera medal od Marszałka.
  • Zdjęcie grupowe, osoby stojące przed budynkiem teatru.
Powrót na górę strony