Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zdawał maturę za kolegę

Data publikacji 18.05.2008

Na maturę przyszedł zamiast kolegi, który miał ją faktycznie zdawać. Komisja egzaminacyjna odkryła podstęp i zawiadomiła policję. Obu maturzystom przedstawiono zarzuty poświadczenia nieprawdy. Kodeks karny przewiduje za to karę do 3 lat pozbawienia wolności.

W trakcie egzaminów maturalnych białostoccy policjanci otrzymali nietypowe zgłoszenie z jednego z liceów ogólnokształcących. Podczas egzaminu podejrzenia członków komisji wzbudziła tożsamość jednego z uczniów. Gdy sprawdzono dowód osobisty, w którym była fotografia innej osoby, pedagodzy wezwali policjantów.

Funkcjonariusze ustalili, że fałszywym maturzystą jest 20-letni mieszkaniec gminy Lutocin. Mężczyzna przyznał się, że namówił go do tego starszy o 2 lata kolega, za którego dzień wcześniej zdawał egzamin z astronomii i fizyki. Policjanci przesłuchali obydwu mężczyzn. Okazało się, że 22-latek studiuje wieczorowo i chciał przenieść się na studia dzienne. Dlatego ponownie przystąpił do egzaminu maturalnego by uzyskać wyższą średnią i w ten sposób zwiększyć swoje szanse. Gwarancją powodzenia miał być jego młodszy, „genialny” kolega, który zda za niego.

Obu maturzystom przedstawiono zarzuty poświadczenia nieprawdy. Kodeks karny przewiduje za to karę do 3 lat pozbawienia wolności.

Nagranie audio Mówi nadkom. Jacek Dobrzyński - rzecznik podlaskiej Policji

Pobierz plik Mówi nadkom. Jacek Dobrzyński - rzecznik podlaskiej Policji (format mp3 - rozmiar 842.04 KB)

Powrót na górę strony