Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bydgoscy policjanci poszukiwali zagubionych grzybiarzy

Data publikacji 20.09.2021

Grzybobranie to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu i aktywny wypoczynek na łonie natury. Ostatnie dni pokazują, że nie wszyscy amatorzy grzybów znają jednak lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policjanci apelują o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.

Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o własnym bezpieczeństwie. Policjanci podkreślają, że wybierając się na grzybobranie musimy zachować szczególną ostrożność. Ale nie tylko. Przede wszystkim należy zabrać ze sobą telefon komórkowy, oczywiście z naładowaną w pełni baterią. Ważnym aspektem jest również oznaczenie znajdujące się w lesie, a mianowicie słupki graniczne, które wyznaczają obręby leśne. One mogą pomóc w orientacji w terenie, a gdy się zagubimy wrócić w docelowe miejsce lub przekazać przez telefon komórkowy swoje położenie. W ten sposób służby uczestniczące w akcji szybko zlokalizują osobę zagubioną w lesie.

O tych ważnych kwestiach zapomniało dwoje grzybiarzy, których w miniony weekend poszukiwali bydgoscy policjanci, w tym również funkcjonariusze z ogniwa wodnego wyposażeni w kamerę termowizyjną oraz przewodnicy psów służbowych z psami tropiącymi. Na szczęście oba poszukiwania skończyły się szczęśliwie dla grzybiarzy.

Pierwsza sytuacja dotyczyła 73-latka, który wraz z kolegą wybrał się na grzyby do lasu, jednak po pewnym czasie stracili oni ze sobą kontakt. Kiedy minęły ponad trzy godziny mężczyzna zawiadomił o zaginięciu seniora policję. Ruszyły zakrojone na dużą skalę poszukiwania. Na dodatek grzybiarz nie miał ze sobą telefonu komórkowego, który mógłby pomóc w zlokalizowaniu 73-latka. Na szczęście nic mu się nie stało. Policjanci otrzymali informację, że dotarł do pobliskiej miejscowości.

W drugim przypadku z policjantami skontaktowała się telefonicznie 46-letnia kobieta, która zagubiła się w lesie podczas zbierania grzybów i nie była w stanie z niego wyjść. Również w te poszukiwania zaangażowali się policjanci. Kobieta została odnaleziona cała i zdrowa.

(KWP w Bydgoszczy / mw)

  • Policjanci wysiadają z radiowozu w lesie podczas poszukiwań. Widocznych kilka radiowozów, w tym jeden nieoznakowany
  • Kilka radiowozów zaparkowanych jeden za drugim na drodze leśnej.">
  • Część radiowozu policyjnego. W tle widoczny słupek graniczny
Powrót na górę strony