Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Starogardzki policjant przez 14 lat oddał ponad 21 litrów krwi.

Data publikacji 22.09.2021

Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim został odznaczony medalem przez Ministra Zdrowia „Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. sierż. sztab. Daniel Sarnacki - funkcjonariusz wydziału prewencji starogardzkiej komendy, pierwszy raz oddał krew w szkole policyjnej i od tamtej pory ratuje życie ludzkie nie tylko w czasie służby.

Odznaczony sierż. sztab. Daniel Sarnacki pełni służbę w Policji od 2007 roku. W tym czasie otrzymał odznaczenia Honorowego Dawcy Krwi – I, II i III stopnia. Rozpoczynając swoją karierę w służbie mundurowej, po raz pierwszy oddał krew w szkole policyjnej. Taką formą niesienia pomocy osobom w potrzebie, zaraził wielu swoich znajomych i kolegów z policji. Przez 14 lat regularnie odwiedzał punkty krwiodawstwa, oddając ponad 21 litrów krwi. Jak podkreśla sierż. sztab. D. Sarnacki – oddanie krwi to drobny gest, dający świadomość tego, że nasz niewielki dar, może uratować życie lub zdrowie innego, znajdującego się w trudnej sytuacji człowieka.

Odznaka „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” nadawana jest honorowym dawcom krwi w uznaniu wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa. Odznakę mogą otrzymać dawcy, którzy oddali co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników.

Policjanci często spotykają się z sytuacjami, w których życie ludzkie bywa zagrożone. Niejednokrotnie pracują na miejscach zdarzeń drogowych, w których są osoby ranne. W takich przypadkach, by ratować ludzkie życie, często potrzebna jest krew. Mundurowi mają tę świadomość, dlatego są wśród nich osoby, które cyklicznie uczestniczą w akcjach honorowego krwiodawstwa.

  • Policjant, który oddał 21 litrów krwi
  • Policjant, który oddał 21 litrów krwi
  • Policjant, który oddał 21 litrów krwi
Powrót na górę strony