Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z Proszowic odnaleźli utracony XVI-wieczny obraz figurujący w rejestrze zabytków

Po powiadomieniu przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie policjanci z komendy w Proszowicach zajęli się poszukiwaniem zaginionego obrazu „Matki Boskiej z Dzieciątkiem” pochodzącego z XVI wieku. W toku dochodzenia zabytek został zlokalizowany w domu aukcyjnym w Warszawie gdzie proszowiccy policjanci dokonali jego zabezpieczenia razem z kryminalnymi z komendy stołecznej.

Na początku czerwca br. Wojewódzki  Urząd  Ochrony  Zabytków  w Krakowie  podczas czynności służbowych ujawnił  w wyposażeniu kościoła parafii  rzymskokatolickiej w Żębocinie (powiat proszowicki) brak obrazu „Matki Boskiej z Dzieciątkiem” figurującego w rejestrze zabytków.  Ten zabytek ruchomy to tempera na desce w stylu gotycko-renesansowym, nieznanego autora. Powstanie  dzieła szacowano na  lata 1520-1530.  Wartość rynkowa takiego obrazu mogłaby osiągnąć obecnie 100 000 zł, a nawet kilkaset tysięcy złotych. 

O zniknięciu zabytku Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków  w Krakowie powiadomił Komendę Powiatową Policji w Proszowicach, gdzie wszczęto w tej sprawie dochodzenie. Policjanci zajęli się ustalaniem okoliczności  utraty obrazu i skoncentrowali się też na jego odzyskaniu. W tym celu zaczęli m.in. sprawdzać punkty handlujące działami sztuki. W toku dochodzenia ustalono, że obraz  jest w wystawiony w jednym z warszawskich domów aukcyjnych.

20 września br. policjanci z komendy powiatowej w Proszowicach udali się do Warszawy, gdzie w domu aukcyjnym z udziałem funkcjonariuszy pionu kryminalnego z Komendy Stołecznej Policji dokonali zabezpieczenia obrazu oraz przeprowadzili jego oględziny. Następnie zabytek został przekazany przez proszowickich policjantów do depozytu Muzeum Archidiecezjalnego w Kielcach.

Dochodzenie w tej sprawie prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków - Nowa Huta jest w  toku. Z uwagi na dobro postępowania i trwające nadal ustalenia dotyczące okoliczności utraty tego dzieła sztuki  nie podajemy więcej szczegółów na temat tej sprawy.

(KWP w Krakowie)

Powrót na górę strony