Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Najbezpieczniejszy młody kierowca – międzynarodowy finał konkursu

Zakończyła się kolejna edycja konkursu zorganizowanego przez Polski Związek Motorowy pn. „Najbezpieczniejszy młody kierowca”, którego partnerem merytorycznym było Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Aby promować bezpieczną jazdę wśród młodych kierowców i zmotywować ich do przestrzegania przepisów prawa Polski Związek Motorowy, wraz z partnerami, zorganizował konkurs pn. „Najbezpieczniejszy Młody Kierowca”. Tegoroczny Europejski Finał przedsięwzięcia pn. „FIA Region I International Best Young Driver 2021”, odbył się  2 października br. na Torze Modlin.

Zanim jednak zawodnicy doszli do Finału Europejskiego musieli przejść przez dwa krajowe etapy konkursu. Najpierw były to eliminacje przeprowadzane drogą elektroniczną, polegające na rozwiązywaniu testu z zasad i przepisów ruchu drogowego, przygotowanego przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie. Testy były dostępne na przełomie sierpnia i września na stronie www.najbezpieczniejszymlodykierowca.pl.  

Podczas półfinału, który odbył się 18 września br. na Torze Poznań, zawodnicy uczestniczyli w kilku konkurencjach. Musieli udzielić pomocy poszkodowanemu w wypadku drogowym, zgodnie z wytycznymi WHO w czasie pandemii Covid-19. Kolejną konkurencją było pokonanie slalomu niesymetrycznego tyłem, wyłącznie przy użyciu kamery cofania. Następną - poślizg nadsterowny z utrzymaniem wyznaczonego słupkami pasa ruchu, a także slalom niesymetryczny na czas samochodem elektrycznym oraz wymiana koła na czas.

Wyłonieni laureaci znaleźli się w reprezentacji PZM w europejskim finale „FIA Region I International Best Young Driver 2021” w Modlinie. Oprócz polskiej reprezentacji obecni byli też zawodnicy z Austrii, Bułgarii, Serbii i Słowenii, którzy walczyli o miano Najbezpieczniejszego Młodego Kierowcy Europy 2020 i 2021. Z uwagi na stan epidemii, finał 2020 został przeniesiony na rok 2021, stąd formalnie odbyły się dwa europejskie finały.

Zwycięzcy edycji 2020:

  1. Szymon Pabich z Polski
  2. Julian Baumgartner z Austrii
  3. Matej Gorjan ze Słowenii

Zwycięzcy edycji 2021:

  1. Simon Seiberl z Austrii
  2. Žiga Žgur ze Słowenii
  3. Neca Galičič ze Słowenii

W finale europejskim można było zdobyć bilety na F1 w Barcelonie w 2022 roku, wideorejestratory Mio MiVue 818 oraz weekendowy pobyt w Hotelu Harnaś w Bukowinie Tatrzańskiej.

 

 

BRD KGP

foto PZM / RO/ED KGP

Powrót na górę strony