Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani cmentarni złodzieje

Data publikacji 19.05.2008

Krośnieńscy dzielnicowi ustalili mężczyznę, który kradł lampiony z nagrobków. Skradzione przedmioty sprawca ciął a potem sprzedawał na złom. Z kolei kilkanaście grobów okradł 19-letni mieszkaniec gminy Iława zatrzymany przez tamtejszych policjantów. Mężczyzna wyjaśniał, że za zarobione w ten sposób pieniądze zamierzał kupić paliwo do skutera.

Na początku maja do krośnieńskich policjantów zaczęły napływać zgłoszenia o kradzieżach lampionów z nagrobków na krośnieńskich cmentarzach. Złodziej wybierał przedmioty wykonane z metali kolorowych, co sugerowało, że mogą być one następnie sprzedawane w punktach skupu złomu.

Wyjaśniający tę sprawę dzielnicowi ustalili, że istotnie przedmioty te sprzedawał 40-letni mieszkaniec Krosna. Mężczyzna został przesłuchany w charakterze podejrzanego. Przyznał się, że pomiędzy 8 a 14 maja, okradł aż 17 grobów, chociaż nie wszyscy pokrzywdzeni zgłosili fakt kradzieży.

Większość skradzionych lampionów 40-latek pociął szlifierką kątową i sprzedał jako złom. Policjanci odzyskali cztery lampiony, których sprawca nie zdołał zniszczyć.

Teraz mężczyzna odpowie za kradzież. Grozi mu kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Z kolei iławscy policjanci ustalili, że od lata 2007 roku do chwili obecnej w podobny sposób okradzionych, a także zniszczonych przez chuligana, który wyrywał lampiony z płyt nagrobnych, zostało kilkanaście grobów w Iławie i Ząbrowie.

Na trop złodzieja policjanci wpadli na jednym ze skupów złomu w Iławie. Tam też podczas próby sprzedaży metalowych elementów złodziej został zatrzymany. Policjanci zabezpieczyli kolorowy metal, a 19 – latka zatrzymali w policyjnym areszcie.

Mieszkaniec gminy Iława przyznał się do zarzucanych czynów. Wyjaśnił policjantom, że gdy był na cmentarzach najpierw kopał w lampiony, aby oderwać je od płyty, a następnie tłukł je na drobne elementy i w ten sposób pozyskiwał kolorowy metal. Później w garażu przy domu rozdrabniał metal na mniejsze kawałki, aby móc sprzedać je w skupie złomu. Przyznał też, że za zarobione w ten sposób pieniądze, zamierzał kupić paliwo do skutera.

19 – latek usłyszał zarzut grabieży miejsc spoczynku zmarłych.

  • Odzyskane przez krośnieńskich policjantów lampiony
  • Jeden z okradzionych nagrobków
  • Skradzione przedmioty zabezpieczone przez iławskich funckjonariuszy
Powrót na górę strony