Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

73-latek nie dał się oszukać i ujął rzekomego aplikanta

Data publikacji 11.10.2021

Zdecydowana reakcja 73-letniego mieszkańca Sanoka pokrzyżowała plany oszustom. Przestępcy próbowali wyłudzić od seniora pieniądze metodą "na krewnego" i "na wypadek”. Mężczyzna nie dał się jednak oszukać i ujął 18-latka, który przyszedł odebrać pieniądze. Podejrzany 18-letni mieszkaniec Krakowa usłyszał zarzut usiłowania oszustwa. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.

W miniony czwartek (7.10.2021) dyżurny sanockiej komendy otrzymał dwa zgłoszenia o próbach oszustwa metodą „na krewnego"  i "na wypadek”. Na szczęście seniorzy zachowali czujność i nie dali się oszukać. O swoich podejrzeniach poinformowali Policję.

Kilka godzin później do sanockich policjantów dotarła informacja o kolejnej próbie oszustwa i obywatelskim ujęciu mężczyzny, który przyszedł odebrać pieniądze.

Z dotychczasowych ustaleń policjantów wynika, że do 73-letniego mieszkańca Sanoka zadzwoniła kobieta podająca się za krewną. Następnie poinformowała o spowodowanym przez członka rodziny wypadku i potrzebie zebrania pieniędzy w kwocie 50 tys. złotych w celu uniknięcia aresztu. 73-latek wstępnie zgodził się na przekazanie pieniędzy. Kobieta podyktowała seniorowi treść oświadczenia, które wraz z gotówką miał przekazać rzekomemu aplikantowi jej adwokata. Gdy wskazany „aplikant” przyszedł po pieniądze, senior nabrał podejrzeń i ujął mężczyznę. Poprosił przechodzącego sąsiada, aby ten wezwał na miejsce Policję.

Dzięki zdecydowanej reakcji 73-latka mężczyzna, który przyszedł odebrać pieniądze, chwilę później był już w rękach funkcjonariuszy. Rzekomym aplikantem okazał się 18-letni mieszkaniec Krakowa.

Po zebraniu materiału dowodowego mężczyźnie został przedstawiony zarzut usiłowania oszustwa. Na wniosek śledczych, poparty przez prokuraturę, decyzją Sądu Rejonowego w Sanoku mężczyzna został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.

Za przestępstwo oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Dalsze czynności prowadzi Wydział Kryminalny Komendy Powiatowej Policji w Sanoku pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Sanoku.

Przypominamy, że zgodnie z art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego, każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

(KWP w Rzeszowie / kp)

Powrót na górę strony