Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

VI akcja sprzątania cmentarzy z okresu I wojny światowej

Data publikacji 13.10.2021

Już po raz szósty w Beskidzie Niskim odbyła się kilkudniowa akcja sprzątania nekropolii z okresu Wielkiej Wojny. Inicjatywa, której pomysłodawcą jest mł. insp. Jacek Witas prezes Klubu Górskiego „Orły” – Koła nr 8 Oddziału PTTK „Mazowsze”, działającego przy KSP zatacza coraz szersze kręgi.

Młodszy inspektor Jacek Witas na co dzień jest naczelnikiem  Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Przygotowań Obronnych Policji Głównego Sztabu Policji KGP, ale także zapalonym turystą. Kilka lat temu wpadł na pomysł uporządkowania zaniedbanych cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej, które położone są w Beskidzie Niskim. Na wspólnych nekropoliach spoczywają żołnierze wszystkich armii, które tu walczyły. Z czasem cmentarze popadały w zapomnienie, zarastała je roślinność, tak, że do niektórych było trudno dotrzeć.

Akcja, którą zaczął Jacek Witas z policyjnym klubem w ciągu kilku lat ogarnęła  tereny pięciu sąsiadujących ze sobą gmin i przyciągnęła setki wolontariuszy z różnych środowisk. W tym roku wielkie sprzątanie odbyło się w dniach 7 – 10 października i objęło 50 cmentarzy z terenu gmin: Sękowa, Gorlice, Krempna, Łużna i Uście Gorlickie. Do porządkowania nekropolii zabrali się policjanci, strażnicy graniczni, strażacy, członkowie klubów turystycznych, uczniowie, studenci, harcerze i przedstawiciele wielu innych środowisk. Na miejsce akcji przyjechał konsul generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér, który wspólnie z małżonką brał udział w porządkowaniu cmentarza nr 123 Łużna Pustki. Zaoferował również w przyszłym roku pomoc przy realizacji przedsięwzięcia.

Akcja zawsze odbywa się w drugi tydzień października, dołączyć może każdy.

(Paweł Ostaszewski, zdj. Klub Górski „Orły”)

  • uczestnicy akcji podczas sprzątania jednego z cmentarzy
  • uczestnicy akcji podczas koszenia trawy na jednym z cmentarzy
  • uczestnicy akcji podczas sprzątania jednego z cmentarzy
  • uczestnicy akcji podczas sprzątania jednego z cmentarzy w tle kościół
  • uczestnicy akcji podczas sprzątania jednego z cmentarzy
  • zdjęcie grupowe uczestników akcji sprzątania cmentarzy, w tle jeden z cmentarzy
Powrót na górę strony