Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszust wyłudzający zaliczki za wynajem apartamentów nad morzem zatrzymany

Data publikacji 19.10.2021

Co najmniej 20 osób padło ofiarami oszusta, który na portalu internetowym oferował do wynajmu apartamenty nad morzem. Po wpłaceniu zaliczki za wynajem kontakt z mężczyzną się urywał. Przestępczy proceder ukrócili policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości, którzy we Wrocławiu zatrzymali 31-letniego obywatela Niemiec i zabezpieczyli sprzęt komputerowy, który wykorzystywał do zamieszczania ogłoszeń. Podejrzany usłyszał już prokuratorskie zarzuty dokonania kilkunastu oszustw. Najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie. Grozi mu 8 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością katowickiej komendy wojewódzkiej ustalili tożsamość, a następnie zatrzymali osobę, która na jednym z polskich portali aukcyjnych oferowała wynajem apartamentów i mieszkań w nadmorskich miejscowościach. W ogłoszeniach tych wykorzystywane były zdjęcia prawdziwych lokali, pochodzące z innych ofert. Zainteresowani wynajmem rezerwowali pobyt nad morzem, wpłacając zaliczkę. W tym momencie kontakt z ogłoszeniodawcą się urywał. Okazywało się, że ogłoszenie było fikcyjne i miało na celu wyłudzenie pieniędzy od nieświadomych klientów. Sprawca działał na przełomie lipca i sierpnia, w szczycie sezonu wakacyjnego, gdy zainteresowanie pobytem w miejscowościach wypoczynkowych jest bardzo duże.

Oszust wpadł w ręce policjantów z KWP w Katowicach zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości w miniony czwartek (14.10.2021 r.). Okazał się nim 31-letni obywatel Niemiec. Podczas zatrzymania na terenie Wrocławia mundurowi zabezpieczyli także sprzęt komputerowy wykorzystywany do zamieszczania i obsługi ogłoszeń. Ustalono, że w wyniku przestępczej działalności mężczyzny pokrzywdzonych mogło zostać co najmniej 20 osób z terenu całej Polski. Zatrzymany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Sopocie, gdzie usłyszał zarzuty dokonania kilkunastu oszustw. Decyzją Sądu Rejonowego w Sopocie 31-latek trafił do aresztu na 3 miesiące. Trwa ustalanie strat, jakie poniosły osoby oszukane. Sprawa ma charakter rozwojowy, a śledczy nie wykluczają ujawnienia kolejnych pokrzywdzonych osób. Postępowanie prowadzi Wydział Dochodzeniowo-Śledczy z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie.

Oszuści wystawiający fałszywe ogłoszenia i wyłudzający zaliczki oferują najczęściej rezerwacje pobytu w apartamentach czy pensjonatach na wakacje, ferie zimowe oraz w okresie świąteczno-noworocznym. Zanim zdecydujemy się przelać pieniądze na wskazane konto albo przekazać je do ręki, zweryfikujmy ogłoszenie i właściciela obiektu. Większe kwatery i pensjonaty są z reguły wpisywane do rejestru Urzędu Miasta. Można tam zadzwonić i zapytać, czy takie obiekty rzeczywiście istnieją. Aby nasz wymarzony wyjazd nie zakończył się przykrym rozczarowaniem, warto poświęcić czas na wnikliwe sprawdzenie rezerwowanego miejsca.

Szczegóły oferty, które powinny wzbudzić podejrzenie:

  • cena za wynajem – zbyt niska za nieruchomość położoną w atrakcyjnej okolicy, powinna dać nam do myślenia;
  • brak strony internetowej obiektu – oszuści zazwyczaj nie podają strony internetowej, na której można byłoby znaleźć szczegółowe informacje o konkretnym obiekcie;
  • atrakcyjna lokalizacja, adres, który nie istnieje – zawsze sprawdźmy wskazany adres na mapach dostępnych w Internecie;
  • komentarze – przed wyborem kwatery warto przeczytać internetowe komentarze na jej temat;
  • jeśli już wybierzemy konkretną ofertę i wpłacimy zaliczkę, zachowajmy dowód wpłaty oraz historię korespondencji. To może pomóc w ustaleniu sprawcy oszustwa.

(KWP w Katowicach / kp)

Powrót na górę strony