Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kontrole autokarów w Gdyni

Data publikacji 20.05.2008

Wczoraj policjanci z gdyńskiej drogówki podczas kontroli autokaru, który miał zabrać dzieci ze szkoły podstawowej nr 31 na szkolną wycieczkę, ujawnili niesprawne światła stopu w pojeździe. Takich przykładów możnaby wyliczać więcej. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich podróżujących autokarami, policjanci jak co roku będą dyżurować i sprawdzać stan techniczny, dokumenty autobusów i kierowców oraz badać będą stan trzeźwości kierujących.

Policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny od niesprawnego pojazdu. Po usunięciu usterki przez właściciela tego autobusu dzieci mogły udać się bezpiecznie na zaplanowaną wycieczkę.

Policjanci zatrzymali również dowód rejestracyjny podczas kontroli innego autobusu. Autobus ten miał nieszczelny układ hamulcowy, a także brak było dwóch „młotków” w miejscach wyjść ewakuacyjnych. Inny kontrolowany autokar miał niesprawne kierunkowskazy. Po usunięciu tej usterki mógł bezpiecznie zabrać dzieci na wycieczkę.

Takie przykłady możnaby mnożyć. W związku z okresem wzmożonych wyjazdów autokarami zorganizowanych grup wycieczkowych, gdyńscy policjanci od poniedziałku do piątku, w godzinach od 06:00 do godziny 09:00 na parkingu przy Centrum Gemini sprawdzają stan techniczny autokarów oraz trzeźwość kierujących nimi osób.

W przypadku wyjazdu autokaru na wycieczkę w dzień świąteczny bądź w godzinach późniejszych policjanci takich kontroli dokonują z miejsca wyjazdu autokaru. Organizatorzy wcześniej telefonicznie informują policjantów o terminie i miejscu wyjazdu zorganizowanej wycieczki.

Rodzice bądź organizatorzy chcący upewnić się co do bezpieczeństwa transportu, powinni kontaktować się z Komendą Miejską / Powiatową na terenie swojego miejsca zamieszkania.

W Gdańsku punkt kontroli będzie zorganizowany przy ul. Jana Pawła II (pas startowy) na wysokości ul. Burzyńskiego, gdzie policjanci z sekcji ruchu drogowego gdańskiej komendy od 20 maja do 19 czerwca będą kontrolować autokary w godzinach 06.30-10.00. bez konieczności wcześniejszego zgłaszania o planowanym wyjeździe i wydadzą zaświadczenie o przeprowadzonej kontroli, które kierujący okaże organizatorowi wycieczki.

Po 19 czerwca będzie można umówić się na kontrolę autokaru po telefonicznym uzgodnieniu z oficerem dyżurnym Sekcji Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku pod nr 058 32-16-922 zgłaszając potrzebę kontroli najlepiej na kilka dni przed planowanym wyjazdem. Policjanci sprawdzą stan trzeźwości kierowcy, a także to, czy jest wypoczęty i posiada odpowiednie uprawnienia. Szczególną uwagę zwrócą na stan techniczny pojazdu.

Przypominamy, że gdy dziecko wyjeżdża na wycieczkę/kolonie, rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę, czy:
- organizator wypoczynku posiada zezwolenie na organizowanie wypoczynku w oferowanym miejscu i czy zapewnia opiekę medyczną,
- opiekunowie na kolonii/wycieczce posiadają przygotowanie zawodowe do tej pracy,
- w czasie przejazdu dzieci będą miały zapewnioną opiekę – na 15 dzieci powinien przypadać jeden opiekun,
- firma przewozowa posiada zezwolenie na wykonywanie krajowego przewozu osób, dysponuje taborem zastępczym na wypadek awarii, jej kierowcy posiadają świadectwa kwalifikacji i prawo jazdy kat. D lub D1, pojazd wyznaczony do przewozu dzieci ma aktualne badania techniczne (autobus powyżej 15 miejsc-badania co pół roku), ubezpieczenie OC oraz inne (np. NW).

Organizator wyjazdu lub opiekunowie dzieci, na kilka dni przed planowanym wyjazdem, powinni zawiadomić najbliższą jednostkę Policji o terminie i czasie wyjazdu autokaru. Policjanci sprawdzą dokumenty autobusu i kierowcy oraz zbadają stan trzeźwości kierującego.
Powrót na górę strony