Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzała dotacje na funkcjonowanie placówki oświatowej

Data publikacji 25.10.2021

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi prowadzili postępowanie w sprawie wyłudzenia dotacji przez dyrektor jednej z placówek oświatowych znajdujących się na terenie Łodzi. Kobieta została zatrzymana i usłyszała zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wyłudzenia dotacji oraz oszustwa, za które może jej grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze podejrzewali, że w jednej z placówek oświatowych znajdujących się na terenie Łodzi może dochodzić do szeregu naruszeń. Szkoła ta zobowiązana była do przedkładania w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Łodzi dokumentacji świadczącej o liczbie uczniów uczęszczających do placówki. Jak się okazało, wartość ta była znacznie zawyżona. Placówka wykazywała jako słuchaczy osoby przebywające stale poza granicami kraju, osoby zmarłe i takie, które uczęszczały do niej we wcześniejszym okresie - gdy  prowadziła ona działalność pod inną nazwą. Dzięki temu zabiegowi otrzymywała znacznie zawyżoną kwotę dotacji.

W toku postępowania zabezpieczono obszerną dokumentację dotyczącą jej słuchaczy, w tym dzienniki lekcyjne, podania o przyjęcia do szkoły, listy obecności, dokumentację o pracownikach –  w wersji papierowej i elektronicznej. Przesłuchano w charakterze  świadków ok. 500 osób, w tym nauczycieli, pracowników szkoły i słuchaczy. W oparciu o uzyskaną dokumentację oraz zeznania świadków ustalono, że wyłudzono nienależne dotacje na łączną kwotę około 45 tys. złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone, że kwota ta znacznie wzrośnie i może sięgać nawet do 900 tys. złotych.

22 października 2021 roku policjanci zatrzymali dyrektorkę szkoły. Kobieta usłyszała zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągniecia korzyści majątkowej, wyłudzenia dotacji oraz oszustwa, za które może jej grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Podejrzana nie przyznała się do zarzucanych czynów i odmówiła złożenia wyjaśnień. Na poczet obowiązku naprawienia szkody i grzywny dokonano zabezpieczenia majątkowego podejrzanej.

(KWP w Łodzi / mw)

Powrót na górę strony