Policjanci w ostatniej chwili uratowali mężczyznę, który po podpaleniu samochodu próbował odebrać sobie życie
Dzięki szybkiej interwencji policjantów z powiatu ząbkowickiego uratowany został mężczyzna, który usiłował odebrać sobie życie. Desperat najpierw podpalił swój samochód marki Audi, by w czasie kiedy pojazd płonął targnąć się na własne życie. Funkcjonariusze bez chwili namysłu zareagowali udaremniając zamiar mężczyzny i zabierali go w bezpieczne miejsce, po czym trafił pod opiekę lekarzy. Pożarem samochodu, który doszczętnie spłonął, zajęła się wezwana na miejsce straż pożarna.
25 października br. po godzinie 19, policjanci Wydziału Kryminalnego z Ząbkowic jadąc drogą krajową nr 8 zauważyli z daleka łunę rozpościerającą się w okolicach parku w miejscowość Bardo. Niezwłocznie udali się w to miejsce. Odkryli, że na jednym z trawników przy rzece Nysa Kłodzka znajduje się płonący samochód osobowy. Wezwali na miejsce Straż Pożarną, sprawdzili również czy w palącym się pojeździe nie ma żadnych osób. Audi było puste.
W niewielkiej odległości od miejsca zdarzenia przy drzewie zauważyli stojącego mężczyznę, który w ręku trzymał sznur. Niezwłocznie podbiegli do niego. Okazało się, że 38-latek próbował odebrać sobie życie. Mieszkaniec Barda był roztrzęsiony. Oświadczył, że z powodu problemów rodzinnych nie widzi dla siebie sensu życia. Podpalając swój samochód chciał pozbyć się wszystkich rzeczy, a następnie zakończyć swoje życie.
Szybka reakcja policjantów udaremniała jego zamiar i uratowała mu życie. Mężczyzna został przekazany wezwanemu na miejsce zespołowi pogotowia ratunkowego, który udzielił mu dalszej pomocy.
Tym razem policjanci zdążyli na czas i uratowali życie człowieka. Była to jednak kolejna próba samobójcza zgłoszona w ciągu ostatnich kilku dni na terenie powiatu ząbkowickiego. Pamiętajmy, że zdecydowana większość osób, które dopuszczają się tak tragicznych kroków, wcześniej komunikuje swój zamiar w pośredni lub bezpośredni sposób. Stąd warto być wyczulonym na różne sygnały zagrożenia. Takimi sygnałami mogą być:
- wypowiedzi typu: „lepiej byłoby wam beze mnie”, „lepiej byłoby ze sobą skończyć”,
- przygotowywanie środków (np. gromadzenie leków, zdobycie ostrych narzędzi, sznura),
- napisanie testamentu i/lub pożegnalnych listów,
- nieoczekiwane wizyty u bliskich osób sprawiające wrażenie żegnania się,
- nagłe izolowanie się od otoczenia,
- „filozoficzne” rozważania o śmierci,
- sny o tematyce śmierci, egzekucji, pogrzebu,
- rozważania o możliwości połączenia się z ukochanymi zmarłymi,
- przeglądanie stron internetowych dotyczących samobójstw, pisanie o tym na blogach, czytanie takich blogów itd.,
- problemy z jedzeniem i spaniem,
- utrata zainteresowania pracą oraz swoim wyglądem zewnętrznym,
- możliwe jest również zwiększone spożycie alkoholu pod jego wpływem wyraża sugestie, że nikt jej nie lubi, nie rozumie, że życie jest trudne i nawet bliscy nie chcą pomóc.
W takich sytuacjach należy szukać pomocy medycznej. Można również skorzystać z bezpłatnej poradni telefonicznej 116 123, która udziela pomocy psychologicznej osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu.
mł. asp. Aleksandra Pieprzycka
Źródło: KPP w Ząbkowicach Śląskich