Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalne papierosy i alkohol

Data publikacji 21.05.2008

Policjanci z komendy powiatowej w Sztumie zabezpieczyli prawie 3 tys. paczek papierosów i 300 litrów alkoholu o łącznej wartości ponad 22 tys. zł. Natomiast policjanci komendy miejskiej w Lublinie zabezpieczyli 900 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Właścicielem nielegalnego był 44-letni mężczyzna, który spowodował straty na szkodę Skarbu Państwa w wysokości około 3,5 tys. złotych. Policjanci z województwa opolskiego w samochodzie 25-latka ujawnili ponad 60 tys. paczek bez znaku akcyzy, a w nich 1 mln 200 tys. papierosów.

Sztumscy policjanci razem z funkcjonariuszami z izby celnej w jednej z miejscowości gminy Dzierzgoń zatrzymali 40-letniego mężczyznę i jego o 5 lat starszą żonę. Podczas przeszukania ich mieszkania oraz pomieszczeń gospodarczych znaleziono prawie 3 tysiące paczek papierosów i 300 litrów alkoholu bez polskich znaków akcyzy.

Obecnie funkcjonariusze ustalają źródło pochodzenia zakwestionowanego towaru oraz ustalają co sprawcy z nim robili.
Za przechowywanie wyrobów bez polskich znaków akcyzy, sprawcom grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Lublina ustalili, że na teren jednej z posesji w tym mieście prawdopodobnie są dowożone papierosy z przemytu bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Podczas prowadzonej obserwacji spostrzegli jak na jej teren wjeżdża dostawczy Mercedes. Gdy skontrolowali samochód, w środku znaleźli 900 paczek papierosów pochodzących z przemytu. Papierosy przewoził 44-letni mieszkaniec Lublina.

Mężczyzna został zatrzymany i wraz z zabezpieczonymi papierosami przewieziony do komendy. Funkcjonariusze wstępnie oszacowali, że przemyt takiej ilości papierosów naraził Skarb Państwa na stratę około 3,5 tys. złotych z tytułu niezapłaconej akcyzy.

Za wykroczenie, jakie popełnił 44-latek, najprawdopodobniej zostanie na niego nałożona grzywna.


zatrzymali mieszkańca województwa śląskiego, który w swoim volkswagenie dostawczym przewoził nielegalne papierosy. Funkcjonariusze w samochodzie 25-latka ujawnili ponad 60 tys. paczek bez znaku akcyzy, a w nich 1 mln 200 tys. papierosów. Tym samym Skarb Państwa z tytułu niezapłaconych podatków utracił prawie 307 tys. zł.

Olescy policjanci 20 maja około godziny 2:00 w nocy zatrzymali 25–letniego mieszkańca woj. śląskiego, kierowcę volkswagena dostawczego. W czasie kontroli części bagażowej auta, policjanci ujawnili pudła kartonowe, a w nich paczki z papierosami bez banderoli.

Kierujący samochodem 25–latek oświadczył, że przewożony towar został mu powierzony przez nieznanych mu mężczyzn na terenie woj. mazowieckiego i miał być dostarczony na Śląsk. 25–latek twierdził, że transport zlecił mu niedawno poznany mężczyzna, którego nie zna z imienia i nazwiska, natomiast on miał być tylko pośrednikiem tej „transakcji”. Za przewóz miał otrzymać 200 zł, zaś samochód, którym jechał pożyczył od znajomego.

Policjanci z Praszki, Olesna, wydziału dw. z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej w Opolu i współpracujący z nimi opolscy celnicy ustalili, że przewożono ponad 60 tys. paczek papierosów tj. około 1 202 000 szt. papierosów bez znaków akcyzy. Straty z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług oszacowano na łączną kwotę ponad 300 tys. zł.

Zgromadzony przez policjantów materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mieszkańcowi Śląska zarzutu przewożenia dużej ilości wyrobów akcyzowych bez ich uprzedniego oznaczenia znakami akcyzy. Za czyn taki grozi kara grzywny i 3 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony