Policyjni wodniacy ćwiczyli w trudnych warunkach. Gotowość do działania nawet nocą
Kilkudziesięciu lubuskich policjantów, strażaków i ratowników wodnych doskonaliło swoje umiejętności w prowadzeniu akcji ratunkowych na wodzie. Ćwiczenia miały inny niż dotychczas charakter, ponieważ odbywały się w porze wieczorowo nocnej. Nigdy nie wiadomo, w jakich warunkach przyjdzie działać funkcjonariuszom, dlatego tego typu szkolenia są bardzo potrzebne. Mundurowi doskonale poradzili sobie ze stawianym przed nimi zadaniami.
W poniedziałek (15 listopada) 30 lubuskich policjantów, a także strażacy i ratownicy wodni zgromadzili się nad jeziorem Osiek w powiecie strzelecko-drezdeneckim. Mundurowi wzięli udział w zorganizowanym przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim szkoleniu z zakresu umiejętności prowadzenia łodzi służbowych w trudnych warunkach atmosferycznych w tym w porze nocnej.
W pierwszej części ćwiczeń odbyły się zajęcia teoretyczne, podczas których omówiono dokładnie akty prawne odnoszące się do bezpieczeństwa nad akwenami, a także przypomniano wiedzę związaną między innymi ze znakami żeglugowymi czy światłami i kolorami świateł nawigacyjnych na statkach. Następnie mundurowi przystąpili do części praktycznej szkolenia, podczas której doskonalili umiejętności z zakresu:
- prowadzenia łodzi służbowych w trudnych warunkach atmosferycznych,
- udzielania pierwszej pomocy,
- podejmowania szybkiej decyzji i działania w warunkach zmiennych,
- podejmowania interwencji przy przewróceniu się jednostki pływającej,
- prawidłowego wykonywania manewru „człowiek za burtą” z udziałem członka załogi oraz wykorzystaniem sprzętu ratunkowego,
- zapewnienia bezpieczeństwa na wodzie przy wykorzystaniu nawigacji GPS oraz wzrokowej (flara fluorescencyjna).
Ćwiczenia miały inny niż dotychczas charakter, ponieważ odbywały się w porze wieczorowo nocnej. Było to znaczne utrudnienie dla funkcjonariuszy, którzy jednak doskonale sobie z tym poradzili. Mundurowi do działań wykorzystywali specjalistyczny sprzęt taki jak: lornetki termowizyjne, środki sygnalizacyjne czy nawigacje GPS. Dzięki temu panujący mrok nie powstrzymał ich przed skuteczną realizacją postawionych przed nimi zadań. Jednym z wyzwań było szybkie dotarcie do osoby, która wpadła do wody i zagrażało jej niebezpieczeństwo. Funkcjonariusze musieli poradzić sobie z ostrożnym podpłynięciem do tonącego, którego następnie wciągali na pokład łodzi. Innym z zadań było zlokalizowanie na jeziorze opisanego elementu, który należało przetransportować w wyznaczone miejsce. Wszystkie załogi doskonale poradziły sobie z tymi zadaniami.
Służby ratunkowe muszą być gotowe do działania zarówno w dzień jak i w nocy, w każdych warunkach atmosferycznych. Dlatego też, tego typu szkolenia są niezbędne do ciągłego doskonalenia umiejętności funkcjonariuszy. W przyszłości z pewnością będą one ponownie realizowane.
Opracował: młodszy aspirant Mateusz Sławek
Video: starszy sierżant Karol Florczak
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim
Pliki do pobrania
-
Deskrypcja tekstowa filmu
13.94 KBDeskrypcja tekstowa filmu
-
Audiodeskrypcja
3.42 MBAudiodeskrypcja