Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szef międzynarodowej grupy przemytników zatrzymany

Data publikacji 22.05.2008

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali przywódcę międzynarodowej grupy przemytników papierosów. 48-letni Axel L. wpadł w Tczewie w jednym z moteli. Był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania przez niemiecką prokuraturę. Grupa, którą kierował mężczyzna (ma obywatelstwo polskie i niemieckie) naraziła na straty w wysokości 11 mln euro Unię Europejską.

Zatrzymanie 48-letniego przywódcy międzynarodowej grupy przemytników było poprzedzone kilkumiesięczną współpracą z niemieckim śledczym urzędem celnym we Frankfurcie nad Menem. 15 maja śledczy urzędu celnego we Frankfurcie nad Menem zatrzymali ośmiu obywateli Niemiec zamieszanych w przemytniczy proceder. Axel L. wpadł w ręce polskich policjantów już na terenie Polski - w Tczewie. Przebywał w jednym z moteli. Był zupełnie zaskoczony widokiem funkcjonariuszy. Mężczyzna trafił do prokuratury okręgowej w Gdańsku, w celu wszczęcia procedury ekstradycyjnej związanej z Europejskim Nakazem Aresztowania.

Członkowie grupy kierowanej przez Axela L. przemycali papierosy z fabryk z Litwy, Łotwy i Estonii na teren Unii Europejskiej. Szlak wiódł przez Polskę do nielegalnych magazynów w Niemczech i Belgi lub drogą morską bezpośrednio do Niemiec. Papierosy trafiały na rynek państw członkowskich Unii Europejskiej, głównie do Niemiec skąd były przerzucane także do Wielkiej Brytanii. Ładunki były ukrywane w tirach.


Działalność grupy przemytniczej naraziła Unię Europejską na straty ponad 11 milionów euro. Jak ustalili policjanci członkowie grupy przemycili łącznie 20 transportów z zawartością 62 milionów papierosów różnych marek.

Polscy funkcjonariusze współpracując ze stroną niemiecką ustalili, że w ścisłym kierownictwie grupy był 48-letni Axel L., który ma podwójne obywatelstwo polskie i niemieckie. Mężczyzna inwestował nielegalnie zarobione pieniądze w nieruchomości, działki budowlane, samochody oraz inne przedmioty wartościowe m.in. kupił jacht.

Film Zatrzymania Jarosława L.


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zatrzymania Jarosława L. (format flv - rozmiar 668.11 KB)

Powrót na górę strony