Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Życie to nie gra komputerowa, chroń je i bądź odpowiedzialnym kierowcą

Data publikacji 24.11.2021

Życie to nie gra komputerowa, nie masz kolejnego. Niestety codzienna obserwacja zachowań kierowców na drogach pokazuje, że lekceważymy ten fakt i nie respektujemy przepisów jakie obowiązują nas na drodze. By przeciwdziałać niebezpiecznym zdarzeniom policjanci krośnieńskiej drogówki prowadzą wzmożone działania kontrolne, podczas których studzą zapędy niektórych kierowców i egzekwują przestrzeganie prawa. Wspierali ich w tym koledzy z Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego, wykorzystując do tego celu samochód z wideorejestratorem oraz policyjnego drona.

Skrzyżowanie drogi krajowej numer 32 z drogą wojewódzką 286, to miejsce w którym dochodzi do kolizji i wypadków drogowych. Kierujący lekceważąc znak „STOP”, wymuszają pierwszeństwo przejazdu doprowadzając tym samym do niebezpiecznych sytuacji. Przeciwdziałając takim zdarzeniom, policjanci krośnieńskiej drogówki w ramach działań „Bezpieczny Powiat”, skierowali swoje siły na to skrzyżowanie, by zdyscyplinować co niektórych kierowców, a także przypominać o konieczności zatrzymania się przed tym znakiem. By jeszcze skutecznej oddziaływać na kierowców, w realizacji wspomagali ich policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim,  którzy z lotu ptaka wychwycili każde wykroczenie popełnione przez kierowcę. Wykorzystywany przez nich dron posiada kamerę z trzydziestokrotnym zoomem i jest obsługiwany przez dwóch wykwalifikowanych funkcjonariuszy. Jeden z nich jest odpowiedzialny za sterowanie dronem, drugi kamerą. Zarejestrowane wykroczenia przekazywane były do będących w pobliżu patroli, którzy wyciągali konsekwencje wobec kierowców łamiących przepisy. Miłym zaskoczeniem dla policjantów był fakt, że w tym miejscu mundurowi musieli reagować tylko trzykrotnie. Cieszy taki stan rzeczy, gdyż popełnienie tego wykroczenia może skutkować ciężkimi obrażeniami ciała, a nawet śmiercią. Policjantów drogówki mogliśmy spotkać, także na głównych ciągach komunikacyjny, gdzie wspomagani z kolei przez funkcjonariuszy grupy „Speed” z Zielonej Góry, studzili zapędy niestosujących się do obowiązujących ograniczeń prędkości kierowców. Mundurowi wykorzystując do tego celu samochód z wideorejestratorem poza prędkością, zwracali uwagę na wykonywane przez kierowców manewry, to czy podczas jazdy nie rozmawiają przez telefon trzymany w ręku, a także w jakim stopniu respektują przepisy wobec pieszych. Już na początku trwania działań, funkcjonariusze zatrzymali kierującemu prawo jazdy. Pomiar prędkości wskazał, że jedzie on w terenie zabudowanym o 56 kilometrów na godzinę szybciej niż powinien. Kolejny zatrzymany do kontroli kierowca nie zastosował się do ograniczeń prędkości i na 70-tce jechał z prędkością 113 kilometrów na godzinę.

Pamiętaj, że obowiązkiem każdego kierowcy jest dbanie o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Nieostrożna jazda, lekceważenie znaku „STOP”, czy też niedostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych już nie raz skutkowało śmiercią na drodze. Nie przeceniajmy swoich możliwości. Dbaj o siebie i innych.

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

 • policjant startuje policyjnego drona
 • widok z kamery policyjnego drona
 • policyjny nieoznakowany radiowóz
 • wnętrze policyjnego radiowozu z wideorejestratorem
 • wnętrze policyjnego radiowozu z wideorejestratorem
 • policjant w radiowozie steruje kamerą drona
 • dwóch policjantów podczas obsługi drona
 • dwóch policjantów podczas kontroli drogowej
 • policjant w radiowozie sprawdza dane na w policyjnych systemach
 • napis policja wyświetlany na szybie policyjnego radiowozu a w tle pracujący policjanci podczas kontroli
 • wnętrze radiowozu z wideorejestretorem
 • policjanci podczas przeprowadzania kontroli drogowej

Film Video_RD.mp4

Pobierz plik Video_RD.mp4 (format mp4 - rozmiar 19.84 MB)

Nagranie audio audio_deskrypcja_filmu.m4a

Pobierz plik audio_deskrypcja_filmu.m4a (format mp3 - rozmiar 795.67 KB)

Pliki do pobrania

 • 11.6 KB
Powrót na górę strony