Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyrzuciła oszustom przez okno ponad 150 tysięcy

Data publikacji 26.11.2021

Ponad 150 tysięcy złotych wyrzuciła przez okno kobieta, która uwierzyła w historię złodziei. Następnego dnia seniorka miała wypłacić pieniądze z konta bankowego i ponownie przekazać je oszustom podającym się za funkcjonariuszy. Kiedy fałszywi policjanci spóźniali się, zaniepokojona zadzwoniła do bielskiej komendy.

Oszuści nie odpuszczają. Tym razem ich ofiarą padła seniorka z Bielska Podlaskiego. Jak ustalili policjanci, w środę wieczorem (24.11.2021) do kobiety na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Rozmówca poinformował, że policjanci zatrzymali szajkę złodziei, przy których znaleźli podrobione dowody osobiste na jej nazwisko oraz nazwisko jej zmarłego męża. Rozmówca dodał, że ktoś będzie próbował ukraść pieniądze z jej konta. W rozmowie z oszustem kobieta przyznała, że dużą część oszczędności przechowuje w domu. Wtedy mężczyzna przekonał seniorkę, że jej pieniądze będą bezpieczne tylko w policyjnym sejfie. Kobieta zgodziła się przekazać funkcjonariuszom swoje oszczędności. Zgodnie z instrukcjami oszustów, kobieta miała torbę z pieniędzmi wyrzucić przez okno. Dwie godziny później pod jej dom przyszedł mężczyzna, któremu kobieta wyrzuciła przez okno ponad 150 tysięcy złotych. Bielszczanka  przekonana była, że w ten sposób chroni swoje oszczędności. Następnego dnia rano miała pójść do banku z mężczyzną, z którym rozmawiała przez telefon, tam wypłacić resztę oszczędności i mu przekazać. Kiedy mężczyzna, z którym była umówiona, się spóźniał, zaniepokojona bielszczanka zadzwoniła do bielskiej komendy policji. Wówczas dowiedziała się, że padła ofiarą oszustów.

Pamiętaj!

  • Policjanci nigdy nie zadzwonią z informacją o prowadzonej akcji ani nie proszą o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust. Natychmiast się rozłącz i zawiadom Policję.
  • Bądź czujny w kontaktach z nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie przekazuj im pieniędzy.
  • Słysząc w słuchawce prośbę o finansową pomoc, rozłącz się i sam zadzwoń do tej osoby, aby zweryfikować tę informację.
  • Kieruj się rozsądkiem przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych

Apelujemy również do bliskich osób starszych — zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, wyczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.

Nie dajmy się oszukać! Nietypowe sytuacje oraz wszelkie podejrzane prośby o przekazanie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.

(KWP w Białymstoku / kp)

Powrót na górę strony