Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukana przez "amerykańskiego lekarza" straciła blisko 40 tys. zł

Data publikacji 02.12.2021

Poprzez jeden z portali społecznościowych nawiązał kontakt z 48-letnią mieszkanką powiatu starogardzkiego. Przez kilka miesięcy wirtualnej znajomości oszust podający się za amerykańskiego lekarza uprosił swoją znajomą o wsparcie finansowe dla swojego syna. Lekarz okazał się oszustem, a kobieta straciła blisko 40 tys. zł. Apelujemy o szczególną ostrożność przy zawieraniu wirtualnych znajomości. Przestrzegamy także przed wysyłaniem nieznajomym osobom pieniędzy.

Do starogardzkich policjantów zgłosiła się 48-letnia kobieta, która we wrześniu tego roku na portalu społecznościowym nawiązała kontakt z mężczyzną podający się za amerykańskiego lekarza. W ciągu kilku miesięcy wzbudził on zaufanie mieszkanki powiatu. Opowiadał o swojej pracy, o misji w Jemenie, na której aktualnie miał przebywać, a także o chorym 9-letnim synu mieszkającej w USA, dla którego potrzebuje pilnej pomocy finansowej. "Amerykański lekarz” wspominał również o tym, że potrzebuje gotówki na wniesienie opłaty, która umożliwi mu wcześniejsze przejście na emeryturę. Oszust zaproponował również przesłanie skrzynki, z dużą ilością gotówki po wcześniejszym opłaceniu cła przez swoją rozmówczynię. W związku z tym kilkukrotnie zwrócił się do kobiety z prośbą o pożyczkę, którą obiecywał spłacić. Mieszkanka powiatu starogardzkiego nie zorientowała się, że może to być oszustwo i zrealizowała kilka przelewów na łączną kwotę blisko 40 tys. złotych.

Policjanci apelują o ostrożność przy zawieraniu wirtualnych znajomości. Funkcjonariusze przestrzegają także przed wysyłaniem nieznajomym osobom pieniędzy, przekazywaniem swoich danych osobowych, czy też informacji o kontach bankowych lub polisach ubezpieczeniowych. Tak zwane oszustwa nigeryjskie polegają na wciągnięciu ofiary w grę psychologiczną. Przestępcy często na portalach społecznościowych, randkowych i aukcyjnych zawierają znajomość z przypadkowymi osobami. Gdy zdobędą ich zaufanie i sympatię wyłudzają od nich pieniądze, stosując techniki wpływu i manipulacji. Jedną z nowszych form tego przestępstwa jest oszustwo "na żołnierza", "na lekarza" lub "na aukcję internetową”.

Oszustwa nigeryjskie podobnie jak oszustwa "na wnuczka” są cały czas modyfikowane i przybierają coraz to nowe formy. Dlatego podczas zawierania znajomości przez Internet zachowajmy czujność i nie dajmy się nabrać oszustom! Jeżeli poznana w sieci osoba prosi nas o pieniądze, najlepiej taką znajomość jak najszybciej zakończyć.

(KWP w Gdańsku / kp)

Powrót na górę strony