Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

23-latka zatrzymana przez wałbrzyskich policjantów w sprawie oszustw „na policjanta”

Data publikacji 02.12.2021

Działania przeprowadzone przez policjantów pionu kryminalnego, a także dochodzeniowo-śledczego wałbrzyskiej komendy, doprowadziły do zatrzymania na gorącym uczynku oszustwa młodej wrocławianki, która działała metodą przestępczą „na policjanta”. Kobieta w dzielnicy Stary Zdrój wpadła w pułapkę zastawioną przez funkcjonariuszy, którzy odzyskali łącznie blisko 33 tysiące złotych. Policjanci po raz kolejny ostrzegają, aby nie przekazywać jakiejkolwiek gotówki osobom nieznajomym, które często podają się za kurierów, policjantów, adwokatów, a nawet prokuratorów, a są po prostu oszustami.

Do wyłudzenia sporej sumy pieniędzy doszło w poniedziałek, 29.11.2021 r., po południu, w jednej z dzielnic Wałbrzycha. Wtedy właśnie do 83-latki zadzwonił telefon. Osoby po drugiej stronie słuchawki podały się za policjantów mówiąc, że jej wnuczka doprowadziła do poważnego wypadku drogowego i potrzebna jest gotówka, aby mogła ona w tym samym dniu wyjść z więzienia. Oszuści zażądali od seniorki ostatecznie 20 tysięcy złotych. Pokrzywdzona przygotowała wyznaczoną kwotę i wyrzuciła gotówkę przez okno, przekazując ją nieznanej sobie kobiecie. W tym momencie wykonujący pracę operacyjną funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zatrzymali podejrzaną 23-latkę na gorącym uczynku przestępstwa, kiedy podnosiła paczkę z pieniędzmi.

W toku wykonanych dalszych czynności procesowych przy wrocławiance mundurowi zabezpieczyli kolejną porcję gotówki pochodzącą z innego przestępstwa dokonanego tego samego dnia na szkodę kolejnej 86-letniej wałbrzyszanki. Tym razem była to kwota blisko 13 tysięcy złotych. Ostatecznie na poczet przyszłych kar mundurowi zabezpieczyli od podejrzanej dodatkowo 35 tysięcy złotych.

Funkcjonariusze pionu dochodzeniowo-śledczego postawili podejrzanej zarzuty oszustw. 23-latce za popełnione przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. Sprawa ma charakter rozwojowy, dlatego niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Policjanci przypominają!

Podczas próby wyłudzenia pieniędzy na policjanta sprawcy wykorzystują zaufanie społeczne jaki budzi nasz zawód. Podają wymyślony numer legitymacji służbowej, dane personalne, a podczas kontaktu z pokrzywdzonym posiadają nawet podrobioną odznakę. Zazwyczaj informują osoby starsze o tym, że pracują nad sprawą wyłudzenia dużej ilości gotówki lub proszą o przekazanie pieniędzy w związku z wypadkiem drogowym do jakiego doprowadził ktoś z bliskiej rodziny. W końcowej fazie procederu umawiają się z osobą pokrzywdzoną w wyznaczonym czasie i miejscu, najlepiej takim, w którym nie będzie monitoringu. Oszuści następnie znikają z gotówką, a ofiary pozostają bez swoich oszczędności. Funkcjonariusze w każdej podobnej sytuacji apelują o ostrożność, gdyż sprawcy podają się za członków bliskiej rodziny. Bardzo często zmieniają głos udając chorego lub płaczą.

Pamiętajmy!

  • Nie wypłacajmy gotówki, jeżeli mamy podejrzenie, że pod drugiej stronie słuchawki mogą kryć się oszuści.
  • Tylko świadomość w jaki sposób działają sprawcy, może nas uchronić przed utratą swoich oszczędności.
  • Nie zostawiajmy starszych osób samych z tym problem. Rozmawiajmy na takie tematy i informujmy ich o podobnych sytuacjach, o których wcześniej słyszeliśmy lub czytaliśmy.
  • Oszuści są bezwzględni, dlatego bardzo ważne jest, aby przy każdym tego typu podejrzanym telefonie od razu zgłosić zaistniałą sytuację pod numer alarmowy 112 i zastosować się do poleceń dyżurnego jednostki.

(KWP we Wrocławiu / sc )

  • policjanci prowadzą zatrzymaną kobietę
  • zabezpieczone pieniądze
  • plakat informacyjny pt. "Nie daj się oszukać"

Film 23-latka zatrzymana przez wałbrzyskich policjantów w sprawie oszustw „na policjanta”

Pobierz plik 23-latka zatrzymana przez wałbrzyskich policjantów w sprawie oszustw „na policjanta” (format mp4 - rozmiar 35.86 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony