Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Najpierw wzbudzają zaufanie, a potem okradają swoje ofiary. Mieszkaniec Lubina stracił w ten sposób ponad 50 tys. zł

Data publikacji 03.12.2021

Ponad 50 tysięcy złotych stracił mieszkaniec Lubina, który dał się namówić do zainstalowania aplikacji umożliwiającej przestępcom zdalne przeglądanie jego telefonu, w tym również hasła do konta bankowego. To już kolejne oszustwo tego typu. Apelujemy! Nie możemy wierzyć osobom, które dzwonią na nasz numer telefonu, obiecują szybki zysk i namawiają do instalowania aplikacji. Może to się skończyć wyczyszczeniem naszego konta bankowego, bądź też zaciągnięciem kredytu na nasz rachunek.

Do Komendy Powiatowej Policji w Lubinie zgłosił się pokrzywdzony, który poinformował funkcjonariuszy, że w wyniku oszustwa stracił ponad 50 tysięcy złotych. Tym razem ofiarą bezwzględnego przestępcy padł 56-letni mieszkaniec.

Mężczyzna zgłosił policjantom, że oszust zaproponował brokerski obrót akcjami jednej z firm państwowych obiecując duże zyski. Aby wzbudzić zaufanie swojej ofiary, oszuści przelali na konto bankowe pokrzywdzonego 200 dolarów twierdząc, że w kilka godzin zarobił kilkaset dolarów na skutek szybkich sprzedaży i kupna akcji spółki. Warunkiem przelania reszty „zarobionych” pieniędzy było zainstalowanie przez 56-latka aplikacji – i tu oszuści proponują konkretny program do zdalnego pulpitu, a następnie wpisanie numeru swojego konta.

Niestety pokrzywdzony zrobił to, co mu kazano i w ten sposób stracił 52 tysiące złotych. Przestępcy zaciągnęli pożyczkę na szkodę zgłaszającego, mając całkowity dostęp do haseł i konta bankowego mężczyzny, dzięki zainstalowanej przez niego aplikacji.

To nie jedyny przypadek, jaki został zgłoszony funkcjonariuszom w ostatnim czasie, dlatego ostrzegamy i apelujemy o zachowanie rozsądku przy tego typu transakcjach.

W przeciwdziałaniu tego typu przestępstwom bardzo ważna jest prewencja, czyli wyczulanie potencjalnych ofiar, aby ograniczyć zaufania do obcych osób oferujących szybkie wzbogacenie się, szczególnie na operacjach finansowych. Rozmawiajmy o zagrożeniach z innymi. Im większa będzie nasza świadomość w tym zakresie, tym oszustom będzie trudniej osiągnąć cel.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony