Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe eksponaty w Izbie Pamięci Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu

Data publikacji 10.12.2021

Izba Pamięci w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu wzbogaciła się o kolejne eksponaty. W ramach współpracy pomiędzy Szkołą Policji w Katowicach, a Komendą Wojewódzką Policji w Opolu wśród cennych pamiątek znalazły się pochodzące z okresu międzywojennego „Kalendarzyki Policji Województwa Śląskiego”. To kolejne świadectwo tamtych czasów, które buduje naszą tożsamość jako współczesnych policjantów. Na tym jeszcze nie koniec. Wkrótce odsłonimy kolejną ekspozycję. Już teraz zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wybranych zbiorów naszej Izby Pamięci.

W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą III Powstania Śląskiego Komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Jarosław Gałuszka przekazał na ręce Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu nadinsp. Rafała Kochańczyka eksponaty, które wzbogaciły Izbę Pamięci znajdującą się w naszej jednostce. To komplet przedwojennych „Kalendarzyków Policji Województwa Śląskiego”. Dla Policjantów z lat 20. i 30. XX wieku były to narzędzia ułatwiające codzienną służbę. Można w nich odnaleźć wiele ciekawostek i zapisków dotyczących wydarzeń z tamtych lat. Twórcom książeczki o wymiarach pozwalających na włożenie do mundurowej kieszeni przyświecała idea dostarczania w przystępnej formie różnych informacji z zakresu biogramów ważnych dla Polski osobistości, np. Józefa Piłsudskiego, Ignacego Mościckiego, Stanisława Wyspiańskiego, przepisów prawnych, podstawowych informacji o ustroju państwa, danych teleadresowych jednostek Policji, a także sposobów postępowania w różnych służbowych sytuacjach.

Izba Pamięci działająca w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu stale się rozwija. Dzięki ofiarności darczynców można w niej zobaczyć eksponaty pochodzące z okresu 20-lecia międzywojennego. To pamiątki po policjantach zarówno służbowe jak i prywatne.

Na tym jednak nie koniec. Już wkrótce Izba Pamięci wzbogaci się o nową ekspozycję. Będzie to współczesny mural o tematyce historycznej, związanej z patronem opolskiego garnizonu policji. Zaraz po jego oficjalnym odsłonieciu pokażemy efekty naszej pracy za pośrednictwem Internetu i naszych mediów społecznościowych. W związku z sytuacją epidemiologiczną z udostępnieniem Izby Pamięci dla zwiedzających musimy jeszcze poczekać. Mamy jednak nadzieję, że tradycja „Dni Otwartych” wróci, gdy tylko będzie to możliwe. Póki co, zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć.

Pochodzące z okresu międzywojennego „Kalendarzyki Policji Województwa Śląskiego”:

 

Rower wykorzystywany podczas codziennej służby w okresie międzywojennym:

Archiwalne zdjęcia policjantów:

Broń służbowa Mauser:

Kompletne umundurowanie z okresu międzywojennego:

Archiwalny podręcznik techniki i taktyki kryminalnej:

Odznaczenia i raporty policyjne:

List wysyłany do rodziny przez policjanta uwięzionego w sowieckim obozie:

 

Pamięć o przeszłości i kultywowanie tradycji jest nieodłącznym elementem naszej policyjnej tożsamości. Pozwala budować etos oraz poczucie dumy jakie daje służba w Policji.

  • zdjęcia przedwojennych policjantów
Powrót na górę strony