Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowane laboratorium klofedronu

Data publikacji 13.12.2021

CBŚP zabezpieczyło około 150 kilogramów środków chemicznych, z czego po przeprowadzeniu badań pierwszych 50 kg zabezpieczonej substancji okazało się, że jest to 3-CMC czyli klofedron. W trakcie działań zatrzymano 4 podejrzanych, zlikwidowano laboratorium narkotyków syntetycznych oraz przejęto m.in. 7 jednostek broni palnej oraz kuszę.

Policjanci z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji wpadli na trop grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się wytwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu narkotyków. Na podstawie zebranych informacji policjanci uderzyli niemal jednocześnie w kilku miejscach na terenie województwa śląskiego. Na wynajętej posesji  na terenie powiatu zawierciańskiego funkcjonariusze zlikwidowali laboratorium narkotyków syntetycznych. W stodole i w przylegającym do niej budynku gospodarczym znajdowała się kompletna linia produkcyjna substancji psychotropowej 3-CMC (klofedron) oraz kilkadziesiąt kilogramów substancji chemicznych stanowiących prekursor tego narkotyku, a także skrystalizowane lub zbrylone substancje chemiczne.

W garażu na jednej z posesji powiatu lublinieckiego funkcjonariusze znaleźli kolejne przedmioty mogące służyć do produkcji narkotyków, zabezpieczono również pojemniki z substancjami chemicznymi. Następne środki chemiczne, a także narkotyki zostały zabezpieczone w innej miejscowości tego powiatu. Tam oprócz substancji sypkich, zbrylonych czy skrystalizowanych przejęto także marihuanę, urządzenia laboratoryjne mogące służyć do wytwarzania oraz konfekcjonowania narkotyków, a nawet sztucer i naboje. W kolejnej miejscowości także na terenie powiatu lublinieckiego funkcjonariusze przejęli sześć jednostek broni palnej, a także amunicję, kuszę z bełtami oraz urządzenia i narzędzia służące do jej przerabiania.

W trakcie akcji policjanci CBŚP zabezpieczyli łącznie około 150 kilogramów środków chemicznych. Wszystkie zabezpieczone substancje są poddawane dokładnej analizie laboratoryjnej. Po przeprowadzeniu badań pierwszych 50 kg zabezpieczonej substancji okazało się, że jest to 3-CMC czyli klofedron.

Podczas działań funkcjonariusze zatrzymali czterech mężczyzn, którym w Prokuraturze Rejonowej w Lublińcu przedstawiono zarzuty dotyczące odpowiednio produkcji znacznych ilości narkotyków lub posiadania broni palnej bez  wymaganych zezwoleń. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Lublińcu zastosował wobec jednego podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

 • policjant CBŚP stoi w pomieszczeniu z urządzeniami do produkcji narkotyków
 • policjant CBŚP stoi na balkonie obok stołu na którym znajduje się amunicja.
 • Policjant CBŚP pilnuje osoby zatrzymanej
 • karabin z lunetą
 • biały proszek w torebce leżącej na tależu
 • kryształki leżące na podłodze
 • ciemna substancja we wiadrze
 • pojemnik plastikowy leżący w samochodzie
 • pojemniki plastikowe w kolorze niebieskim
 • substancja piła i brązowa w plastikowym pojemniku
 • żółty proszek
 • karabin leżący w łóżku

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 43.67 MB)

Powrót na górę strony