Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spotkanie Komendanta Głównego Policji z przedstawicielami NSZZ "Solidarność"

Data publikacji 13.12.2021

9 grudnia 2021 r. odbyło się spotkanie Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka z Jerzym Wielgusem, Przewodniczącym Rady Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ "Solidarność". W spotkaniu uczestniczyli również Mirosław Soboń, Przewodniczący OM NSZZ "Solidarność" Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, dr Krzysztof Potaczek, Przewodniczący OM NSZZ "Solidarność" Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Woj. Opolskiego, Krzysztof Sadowski, Przewodniczący KM NSZZ "Solidarność" Funkcjonariuszy Policji Woj. Kujawsko-Pomorskiego, Jacek Łukasik, Przewodniczący KM NSZZ "Solidarność" Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Woj. Małopolskiego oraz dr Tomasz Szankin, Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji do kontaktów ze związkami zawodowymi.

Przedmiotem spotkania było omówienie problemów występujących w jednostkach organizacyjnych Policji, z którymi spotykają się przewodniczący organizacji zakładowych i międzyzakładowych NSZZ "Solidarność". Komendant Główny Policji odpowiadał na pytania strony związkowej, a najwięcej czasu poświęcono zagadnieniom związanym z przyznawaniem specjalnych dodatków motywacyjnych.

W trakcie spotkania wyjaśniono, że procedura ustalania sposobu i kryteriów przyznawania specjalnych dodatków motywacyjnych ma charakter bezprecedensowy i została określona w ustawie z dnia 19 listopada 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021. Na mocy ustawy kierownicy jednostek organizacyjnych Policji dysponujący dodatkowym funduszem motywacyjnym mieli przedstawić zakładowej organizacji związkowej propozycję sposobu i kryteriów przyznawania specjalnych dodatków motywacyjnych, celem wrażenia opinii. W Komendzie Głównej Policji opracowano dokument proponujący sposób i kryteria przyznawania specjalnych dodatków motywacyjnych, który przedstawiono, zgodnie z cytowaną wyżej ustawą, do zaopiniowania działającym w KGP organizacjom związkowym, a także przesłano do zapoznania i ewentualnego wykorzystania komendantom wojewódzkim i Stołecznemu Policji oraz komendantom jednostek szkoleniowych Policji. Związki zawodowe działające w Komendzie Głównej Policji przesłały opinie w terminie ustawowym.

Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele związku zawodowego NSZZ "Solidarność" wskazywali, że Minister Finansów w swoim piśmie zalecał uzyskanie zgody zakładowych organizacji związkowych na sposób i kryteria przyznania specjalnych dodatków motywacyjnych. Wyjaśniono, że stanowisko Ministerstwa Finansów było rekomendacją, nie zaś wykładnią autentyczną przywołanej ustawy czy ustawy o związkach zawodowych. Kierownicy jednostek organizacyjnych Policji, mający ustawowe prawo do swobodnego ustalania propozycji sposobu i kryteriów przyznawania specjalnych dodatków motywacyjnych, mogli uwzględniać postulaty zawarte w opiniach zakładowych organizacji związkowych.

Z uwagi na sygnalizowane przypadki niewystępowania przez kierowników jednostek organizacyjnych Policji o opinię do zakładowych organizacji związkowych, poproszono stronę związkową o pisemną informację o zaistniałych nieprawidłowościach. 

W trakcie spotkania poinformowano przedstawicieli związku zawodowego NSZZ "Solidarność", że odmiennie od pozostałych służb resortu spraw wewnętrznych, w Policji specjalny dodatek motywacyjny był wypłacony jednorazowo i maksymalnie wydatkowano środki z dodatkowego funduszu motywacyjnego. W związku z tym nie ma możliwości ponownego przyznawania kolejnej transzy specjalnych dodatków motywacyjnych, a niewykorzystane środki zostaną rozdysponowanie pomiędzy policjantów pełniących służbę na granicy.

W związku z sugestiami strony związkowej łączącymi nieobecność w służbie we wrześniu 2021 r. z nieprzyznawaniem specjalnych dodatków motywacyjnych poinformowano, że na ponad 20 tys. funkcjonariuszy nieobecnych w służbie we wskazanym okresie dodatku nie otrzymało około 9 tys. policjantów. Jednocześnie wskazano, że ponadstandardowa nieobecność funkcjonariuszy w służbie każdorazowo wpływa na znaczące obciążenie współpracowników i przełożonych, którym należałoby zrekompensować powstałe uciążliwości.

Podczas spotkania poruszono także temat zmiany rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów. Potwierdzono ogólną zasadę podniesienia o jedną grupę zaszeregowania z dniem 1 stycznia 2022 r., która obejmie wszystkich funkcjonariuszy mianowanych na stanowiskach od grupy 2 do 4 oraz 25% funkcjonariuszy mianowanych na stanowisku w grupie 5 przez kolejne cztery lata. Wyjaśniono także zagadnienia związane z awansami w stopniu służbowym oraz projektowanych zmian w systemie szkolenia zawodowego policjantów.

Na zapytania strony związkowej Komendant Główny Policji poinformował o zasadach wykorzystania etatów policyjnych ujętych w projekcie ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji […]”, które powinny być skierowane do odtwarzanych posterunków Policji oraz wzmocnić służbę prewencyjną. Odniósł się również do możliwości zaspokojenia potrzeb wyposażenia jednostek organizacyjnych Policji w sprzęt transportowy ze środków programu modernizacji.

Komendant Główny Policji podkreślił znaczenie działań podejmowanych na rzecz funkcjonariuszy i pracowników Policji przez związki zawodowe oraz partnerskich relacji z kierownikami urzędów.

Dr Tomasz Szankin

Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji do kontaktów ze związkami zawodowymi

Powrót na górę strony