Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W Oławie policjanci uratowali życie kobiety

Data publikacji 13.12.2021

Oławscy policjanci uratowali życie 41-letniej obywatelki Ukrainy. Pomoc do leżącej przy ławce kobiety wezwała mieszkanka wyprowadzająca psa, która zaczynając spacer widziała kobietę siedzącą na ławce. Wracając do domu zauważyła, że kobieta leży przy ławce. Jak się okazało, jej funkcje życiowe nie były wyczuwalne. Dzięki długiej resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzonej przez policjantów udało się ją uratować.

Zdarzenie miało miejsce w niedzielę, 1.12.2021 r., przed godz 21.00. Dyżurny oławskiej jednostki otrzymał zgłoszenie od mieszkanki będącej na spacerze z psem, że przy ławce na pl. Szymanowskiego w Oławie leży kobieta nie dająca oznak życia. Przybyli na miejsce policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego zauważyli kobietę, która leżała na ziemi a jej nogi oparte były o ławkę. Kobieta nie reagowała na bodźce i była nieprzytomna. Z uwagi na brak oddechu i wyczuwalnego tętna policjanci natychmiast przystąpili do działań ratunkowych oraz powiadomili służby medyczne.

Po kilkunastu minutach resuscytacji krążeniowo-oddechowej udało się przywrócić czynności życiowe kobiety. Te jednak nie były stabilne, a stan kobiety nadal był zagrożony. Pomocy policjantom udzielili wezwani na miejsce strażacy, którzy podali kobiecie tlen.

Gdyby nie szybka i fachowa pomoc policjantów, kobiety z pewnością nie udałoby się uratować. Sami funkcjonariusze nie widzą niczego niezwykłego w tym, co zrobili. Jak podkreślają, nie spodziewali się, że zaczynając służbę od razu będą ratować ludzkie życie. Zrobili to, co powinien zrobić każdy i uratowali człowieka.

Aby można było nieść pomoc osobom zagrożonym wychłodzeniem organizmu, odpowiednie służby muszą posiadać informacje o miejscu ich przebywania. Pamiętajmy, że pomóc może każdy. Dlatego też mając wiedzę o osobie potrzebującej wystarczy powiadomić odpowiednie służby: policję, straż miejską, czy też pogotowie ratunkowe.

Nie bądźmy obojętni i reagujmy na osoby bezdomne, przebywające w miejscach, w których mogą ulec zamarznięciu (dworce, klatki schodowe, kanały, opuszczone budynki mieszkalne, ogródki działkowe itp.), a także na osoby leżące na ziemi, ławkach lub przystankach. Nasze zainteresowanie może uratować komuś życie. REAGUJMY!!

(KWP we Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony