Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Cyberprzestępca trafił do aresztu

Data publikacji 15.12.2021

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Częstochowie zatrzymali w piątek mieszkańca 20-latka z województwa dolnośląskiego, który wspólnie z zatrzymanym w sierpniu 18-latkiem oszukał ponad 350 osób z całej Polski. Łupem oszustów padł wtedy towar o wartości ponad 90 tys. zł. Na wniosek częstochowskiej prokuratury 20-latek na 3 miesiące trafił do aresztu. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Policjanci, którzy na co dzień zwalczają cyberprzestępczość, wpadli na trop oszustów, którzy postanowili wzbogacić się kosztem internautów. Praca operacyjno-rozpoznawcza i współpraca z jednym z częstochowskich sklepów prowadzących sprzedaż internetową doprowadziły kryminalnych do oszustów.

20-latek wspólnie ze swoim 18-letnim kolegą z województwa wielkopolskiego zamieszczali w Internecie fikcyjne oferty pracy. Od osób zainteresowanych podjęciem pracy wyłudzali ich pełne dane osobowe, a następnie w celu rzekomej weryfikacji podawali konto bankowe, na które zainteresowani mieli przelać złotówkę. W rzeczywistości jednak wykonany przelew uruchamiał procedurę kredytową w banku i osoba zainteresowana pracą nieświadomie kupowała na raty drogi sprzęt elektroniczny w sklepie internetowym. Następnie towar trafiał do rąk oszusta, który sprzedawał go na portalach ogłoszeniowych po znacznie zaniżonych cenach. W ciągu zaledwie 4 miesięcy oszukali w ten sposób kilkaset osób, które przekazały im swoje dane. 29 z nich nieświadomie zaciągnęło kredyt i zrobiło zakupy na raty. W sierpniu policjanci zatrzymali do tej sprawy 18-latka, w ubiegły piątek wpadł jego 20-letni wspólnik. Młodym oszustom grozi do 8 lat więzienia.

Apelujemy! Nie przekazuj swoich danych nieznanym osobom. Bądź czujny i ostrożny wykonując transakcje internetowe. Oszuści wymyślają różne metody, żeby wzbogacić się Twoim kosztem. Dowiedz się co zrobić, jeśli podejrzewasz, że Twoje dane osobowe zostały wykorzystane w nieuprawniony sposób.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony