Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jak bezpiecznie spędzić święta?

Data publikacji 15.12.2021

Okres świąteczny to czas, który tradycyjnie poświęcamy na zakup prezentów oraz wyjazdy do rodziny, znajomych lub na narty. Z głową zaprzątniętą myślami o rodzinie, prezentach i wspólnej zabawie, nie możemy zapomnieć o bezpieczeństwie swoim i innych oraz właściwym przygotowaniu się do podróży. Podpowiemy na co zwrócić szczególną uwagę i jak bezpiecznie przejść przez ten „gorący” zimowy okres bez zbędnych, negatywnych emocji. Przeczytaj komunikat i obejrzyj nasz film, w którym znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania.

W dni bezpośrednio poprzedzające Święta Bożego Narodzenia jesteśmy zabiegani, rozkojarzeni często też zmęczeni robieniem zakupów, dbaniem o dom i przygotowywaniem się do świąt.

Przed wejściem do sklepu pamiętajmy o zasłanianiu ust i nosa przy pomocy maseczki, warto też zdezynfekować dłonie, bądź założyć jednorazowe rękawiczki. Będąc już w środku utrzymujmy bezpieczną odległość od innych kupujących.

W dużych skupiska ludzi zachowajmy szczególną ostrożność. W takich właśnie miejscach zdarza się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują nasze rozkojarzenie oraz pośpiech. Nie zabierajmy ze sobą większej ilości gotówki. Płacąc za zakupy, nie pokazujmy całej zawartości portfela. Pamiętajmy, aby nie trzymać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni lub zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Zwracajmy uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami i nie zostawiajmy ich bez opieki i nadzoru.

Jeśli w tym roku zdecydowaliśmy się na spędzenie tego czasu poza domem to odpowiednio się do tego przygotujmy.

Przed wyjazdem, jeśli podróżować będziemy samochodem, sprawdźmy stan techniczny naszego auta. Jeśli przekroczyliśmy dopuszczalny termin przeglądu, koniecznie udajmy się do stacji kontroli pojazdów. Jeśli nasze auto przeszło przegląd niedawno, sami możemy sprawdzić ogólny stan pojazdu. Sprawdźmy przy okazji obowiązkowe wyposażenie, nie zapominając o zapasowych żarówkach czy bezpiecznikach.

Spore znaczenie w tym okresie, ma też odpowiednie ogumienie, które przystosowane jest do jazdy w trudnych, jesienno-zimowych warunkach. Dzisiaj chyba już nikogo nie trzeba przekonywać, że opony zimowe, to większe bezpieczeństwo na drodze. Wpływają istotnie na przyczepność podczas jazdy na śliskiej nawierzchni, w niskich temperaturach i zmniejszają drogę hamowania.

Siadając za „kółko” zadbajmy o to, by wyjazd stał się przyjemnością, a nie walką o przeżycie. Nie należy wyruszać w drogę, a szczególnie tę dłuższą, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę. Z pewnością przyjdzie nam z pomocą samo wyjście na świeże powietrze lub krótki spacer. Sam kierowca powinien mieć w czasie podróży swobodę ruchów, dlatego nie jest wskazane, by był opatulony grubą kurtką, czapką i szalikiem.

Kolejna ważna kwestia, to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków, czyli nadmierna prędkość lub jej niedostosowanie do warunków na drodze. Nie tylko zwiększa ryzyko kolizji, lecz także podwyższa prawdopodobieństwo odniesienia poważnych obrażeń lub śmierci podczas wypadku. Z tego też powodu szczególnie w okresie jesienno-zimowym powinniśmy prędkość jazdy dopasować do warunków pogodowych, a także zachować większy niż zwykle odstęp od pojazdu poprzedzającego. Wszystko po to, aby mieć więcej czasu i miejsca na hamowanie.

A teraz, gdy już właściwie zadbaliśmy o nasze bezpieczeństwo w czasie podróży oraz podczas zakupów, zapraszamy do obejrzenia części pierwszej przygotowanego dla Państwa filmu.

(KWP we Wrocławiu / sc )

 

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony